دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1430842
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

حاشیه‌های مراسم تشییع آیت‌الله منتظری

 مراسم تشییع آیت الله منتظری با حاشیه های همراه شد.


مراسم تشییع آیت الله منتظری با حضور هوادارن و مقلدان این مرجع پرحاشیه شد.

به گزارش خبرآنلاین از ساعت 30/10 تشیع کنندگان آیت الله که بیشتر آنان از هوادارن میرحسن موسوی بودند با سر دادن شعارهایی که بعضا ربطی به مراسم تشییع نداشت و شعارهایی چون« یاحسین میر حسین»،به سمت بیت مرحوم  آیت الله منتظری حرکت کردند.

 این گزارش می افزاید: شرکت کنندگان در مراسم تشییع جنازه پس از آن در جلوی درب بیت آیت الله منتظری تجمع کردند. پس از آن یکی از اعضای بیت آیت الله منتظری به میان جمعیت آمده و از آنان خواست  تا با حضور در بیت از دادن شعار پرهیز کنند.

در ادامه حضور مخالفین در مقابل بیت، درگیری میان  برخی هوادران و مخالفان آیت الله به وجود آمد که با حضور نیروی انتظامی خاتمه یافت.از ساعت 30/12  نیز مسیر منتهی به بیت آیت الله منتظری با حضور نیروهای انتظامی تحت کنترل قرار گرفت.

منبع : خبر آن لای

دسته ها : مذهبی - خبر - سیاسی
دوشنبه سیم 9 1388
خطرناک‌ترین آتشفشان فیلیپین بار دیگر فعال می‌شود /عکس

خطرناک‌ترین آتشفشان فیلیپین بار دیگر فعال می‌شود /عکس

 مقامات فیلی پین درباره فعال شدن مجدد یکی از بزرگترین اتشفشان های این کشور هشدار دادند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مقامات فیلیپین با توجه به افزایش قابل توجه زمین لرزه ها در مناطق اطراف این اتشفشان و شنیده شدن صداهای وحشتناک از دهانه ان پیش بینی کرده اند این اتشفشان در طول چند روز اینده شروع به فوران کند.

براساس این گزارش، دهها هزار روستا در اطراف این اتشفشان که بنام "مایون" شناخته می شود در اقدامی احتیاطی تخلیه شده اند.

دانشمندان روز یکشنبه در پی وقوع چهارصد و پنجاه و سه مورد زمین لرزه اتشفشانی در مناطق اطراف این اتشفشان در مدت زمانی پنج ساعت، سطح وضعیت فوق العاده را در مناطق اطراف ان افزایش دادند. روز شنبه هم در این منطقه دویست مورد زمین لرزه اتشفشانی بوقوع پیوسته بود.

در پی وقوع این زمین لرزه ها سیستم پنج مرحله وضعیت فوق العاده تا مرحله چهارم افزایش داده شد. این بدان معنا است که شروع فوران های خطرناک از دهانه این اتشفشان در چند روز اتی بسیار محتمل است.

براساس این گزارش، نیروهای پلیس و ارتش فیلیپین با تشدید عملیات گشت زنی در منطقه از نزدیکی مردم به هشت کیلومتری این اتشفشان جلوگیری می کنند.

این اتشفشان در منطقه ای کوهستانی به ارتفاع دوهزار و چهارصد و شصت متر قرار دارد و فاصله ان تا مانیل پایتخت فیلیپین سیصد و چهل کیلومتر است.

حدود چهل هزار روستانشین از این منطقه خارج شده و در مدارس و دیگر ساختمان های دولتی مستقر شده اند. اما هنوز برخی از روستانشینان در مناطق اطراف این کوه اتشفشانی باقیمانده اند. در گذشته توده هایی که در هنگام فوران از این اتشفشان به بیرون ریخته شده در برخی مناطق تا حدود شش کیلومتر اطراف ان را پوشاند.

در سال هزار و نهصد و نود و یک اتشفشان "پیناتیوبو" در بخش شمالی فیلیپین فعال شد که در اثر ان هشتصد نفر جان باختند. اتشفشان مایون اخرین بار در سال دوهزار و شش فعال شده بود. این اتشفشان پیش از ان در سال هزار و نهصد و نود و سه هم فعال شده بود که در ان زمان هفتاد و نه کشته برجای گذاشت.

براساس این گزارش، اولین فوران اتشفشان مایون فیلیپین در سال هزار ششصد و شانزده ثبت شده است.

اما مهم ترین فوران این اتشفشان در سال هزار و هشتصد و چهارده بوقوع پیوست که به مرگ بیش از هزار و دویست نفر منجر شد. در ان زمان همچنین یک شهر در زیر گدازه های اتشفشانی مدفون شد. امروز بقایای کلیسایی در منطقه "کاگساوا" که زیر گدازه های اتشفشان مدفون شده بود به جاذبه ای توریستی در فیلیپین تبدیل شده است.

منبع : خبر آن لاین

دسته ها :
دوشنبه سیم 9 1388
پیکر آیت‌الله منتظری در کنار فرزندش  به خاک سپرده شد

پیکر آیت‌الله منتظری در کنار فرزندش به خاک سپرده شد

 پیکر آیت‌الله منتظری پیش از ظهر امروز تشیع و به خاک سپرده شد.

به گزارش ایلنا، از ساعت 9 صبح امروز تشییع کنندگان آیت‌الله منتظری با حضور در مقابل بیت ایشان پیکر پاک و مطهر ایشان را به سمت حرم مطهر حضرت معصومه تشیع کردند. نماز میت ایشان به امامت آیت‌الله شبیری زنجانی خوانده شد. در این مراسم جمعی از علما و مراجع  نیز حضور داشتند.

قبل از اقامه نماز، پیام تسلیت مقام معظم رهبری خوانده شد. پس از آن پیام احمد منتظری پسر آیت‌الله منتظری برای حضار قرائت شد.

بعد از اقامه نماز احمد منتظری از سوگواران درخواست کرد که صحن حضرت معصومه را ترک کنند و در مراسمی که امشب در حسینیه آیت‌الله منتظری برگزار می‌شود، شرکت کنند. وی همچنین از حضور پرشور مردم تشکر و قدردانی کرد.

پیکر آیت‌الله منتظری در صحن حرم و در کنار فرزندش محمد منتظری به خاک سپرده شد .این مراسم تا ساعت 11 ادامه داشت. 

خیابان‌های منتهی به حرم حضرت معصومه مملو از جمعیت بود و پیکر مطهر آیت‌الله منتظری از چهارراه بیمارستان تا حرم حضرت معصومه که مسیر اصلی این مراسم بود، تشیع شد.

طبق این گزارش حضور نیروی انتظامی در برقراری فضای بسیار آرام‏، مثبت و موثر بود.

عزاداران از شهرهای دیگری نیز حضور یافتند و از شب‌ گذشته خود را برای برگزاری این مراسم آماده کرده بودند.

منبع : خبر آن لاین

دسته ها : مذهبی - خبر - سیاسی
دوشنبه سیم 9 1388

آخرین روز پاییز

قدم درراه

 تصاویر "شهین ناظری"

دسته ها : عکس - هنری
دوشنبه سیم 9 1388

 عزیز دل زهرا ...

 

دلم امروز گواه است کسی می‌آید
حتم دارم خبری هست، گمانم باید...

فال حافظ هم هر بار که می‌گیرم باز
«مژده ای دل که مسیحا نفسی...» می‌آید

ماه در دست به دنبال که این‌گونه زمین
مست، می‌گردد و یک لحظه نمی‌آساید؟!

باید از جاده بپرسم که چرا می‌رقصد
مست موسیقی گامی شده باشد شاید!

گله کم نیست ولی لب ز سخن خواهم بست
اگر آن چهره به لبخند لبی بگشاید

محمد‌مهدی سی‍ّار

دسته ها :
دوشنبه سیم 9 1388

تصاویر "سعید نیاکی نژاد"

دسته ها : عکس - هنری
دوشنبه سیم 9 1388
خاطراتی درباره مرحوم منتظری
علی مطهری
علی مطهری در مقاله ای خاطراتی از روزگار رفاقت آیت الله منتظری با استاد شهید آیت الله مطهری و نیز دیدار با آیت الله منتظری در دوران حصر نوشت.

در این مقاله که برای "تابناک" ارسال شده، آمده است:

رحلت فقیه عالی قدر آیت الله حسینعلی منتظری ثلمه ای در اسلام وارد کرد که هیچ چیز جایگزین آن نیست . آیت الله منتظری نزدیک ترین دوست و یار شهید آیت الله مطهری بود . این دو بزرگوار یازده سال در مدرسه فیضیه هم مباحثه بودند ، هشت سال شاگرد مرحوم آیت الله بروجردی در فقه و اصول بوده و دو شاگرد برجسته آن مرجع تقلید به شمار می رفتند . همچنین این دو یار دیرینه در کشف شخصیت امام خمینی (ره) و شناساندن آن عزیز به حوزه علمیه قم نقش اساسی داشتند . دوازده سال در محضر آن حکیم فرزانه فلسفه الهی را تلمذ کردند و سپس با پایه ریزی درس اصول فقه امام خمینی مقدمات مرجعیت ایشان را فراهم نمودند و دو شاگرد مبرز امام محسوب می شدند .

هر دو بزرگوار چند سالی در درس الهیات شفای ابن سینای مرحوم علامه طباطبایی شرکت داشتند و از اولین شاگردان آن مرحوم به شمار می رفتند . و باز هر دو بزرگواردر تابستانها به اصفهان می رفته و پای درس نهج البلاغه معلم اخلاق و عرفان ، مرحوم حاج میرزا علی آقای شیرازی می نشستند . شیخ حسینعلی منتظری اصفهانی و شیخ مرتضی مطهری خراسانی آنچنان با هم یکی بودند که گاهی طلاب ، منتظری را خراسانی و مطهری را اصفهانی صدا می کردند و به گفته آیت الله منتظری گاهی که نیاز مالی پیدا می کردیم دست در جیب یکدیگر می کردیم و بعداً به هم خبر می دادیم .

قبل از انقلاب ، آیت الله منتظری هرگاه از زندان آزاد می شد مستقیماً به منزل ما می آمد ، شاد و خندان و بدون هرگونه گله ای از سختیهای زندان . معمولاً به ما بچه ها می گفتند چقدر انگلیسی بلدید و شروع می کردند به احوال پرسی به زبان انگلیسی . گاهی آیه قرآن یا حدیث می خواند و معنی آن را از ما می پرسید . هر وقت خواهر کوچک ما را می دید می گفت این عروس من است . شهید محمد منتظری نیز زیاد به منزل ما می آمد و به همین جهت یک بار ساواک به صورت دسته جمعی و مسلحانه به منزل ما هجوم آوردند برای بازداشت او اما خوشبختانه در آنجا نبود . گاه که آیت الله منتظری تبعید می شد آیت الله مطهری به هر وسیله ممکن خود را به تبعیدگاه می رساند و به دیدارش می شتافت ، همچنان که در جریان بازداشت آیت الله مطهری در قیام 15 خرداد 42 آیت الله منتظری آرام و قرار نداشت .

چند سال پیش در روزهای آخر حصر آیت الله منتظری با دریافت مجوز به دیدن ایشان رفتم . اولین جمله ای که به من گفت این بود : علی ! دیدی با من چه کردند ؟! دلم فرو ریخت . گفتم اگر شهید مطهری بود این طور نمی شد . سخن مرا تایید کرد و یک ساعت و نیم با من درد دل کرد . از وضع خودش در آن سالها و از خاطراتش با شهید مطهری گفت . از جمله مسئله رابطه شهید مطهری با آیت الله بروجردی و کدورتی را که میان آنها پدید آمده بود خوب ودقیق توضیح داد و جزئیات حوادث در خاطرش بود .                                                         

در مجموع ، ما با او خوب رفتار نکردیم . امام خمینی رهبری آیت الله منتظری را به دلیل روحیات خاص ایشان صلاح نمی دانست که شاید اگر آیت الله مطهری حضور داشت نیز همین نظر را داشت اما امام روی جنبه فقاهت آیت الله منتظری تاکید کرده و اظهار امیدواری نموده بود که ایشان گرمی بخش حوزه علمیه در این جهت باشد اما ما گاهی برای تدریس ایشان نیز مانع تراشیدیم و تحمل هیچ گونه اظهار نظر اجتماعی و سیاسی او را نداشتیم و گاهی برخی روزنامه ها  به ایشان توهین آشکار کردند . خدا از سر تقصیرات همه ما بگذرد . 
منبع : تابناک
دوشنبه سیم 9 1388
پیام تسلیت موسوی و بهشتی
میرحسین موسوی در پیامی خطاب به فرزند آیت الله منتظری ضایعه در گذشت ایشان را تسلیت گفت.

دوست گرامی جناب حجت الاسلام و المسلمین احمد منتظری

با سلام درگذشت فقیه مبارز مرحوم آیت الله العظمی منتظری را به حضرتعالی و بیت مکرم منتظری تسلیت عرض می‌کنم واز خداوند منان برای آن عالم بزرگ علو درجات و مغفرت و رحمت آرزومندم. این ضایعه عظیمی است که مجموعه علمای دین باید نسبت به جبران آن اقدام کنند. وجود کسانی چون آیت‌الله العظمی منتظری برای نسل جوان این کشور مدرکی بود که آنان را به برخوردی عمیق‌تر با نیازهایشان برای بهره‌مندی از پشتوانه‌های روحانیت آگاه متقاعد می‌کرد. امیدوارم اینک که او از میان ما رفته است دانشمندانی دیگر این ضرورت انکارناپذیر را پاسخ بگویند و اجازه ندهند که وسوسه‌ها و زمزمه‌ها آنان را از تکالیفی که نسبت به اسلام و نسل‌های امروز و فردا دارند منصرف کند.

میرحسین موسوی

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی در پیامی خطاب به فرزند آیت الله منتظری ضایعه در گذشت ایشان را تسلیت گفتند.

بسمه تعالی

خدمت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ احمد منتظری

فقدان جانگداز فقیه نامدار و مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله العظمی منتظری رحمة الله علیه که یکی از قلل رفیع تاریخ فقه شیعه بوده و خواهند بود و مبارزات مستمر ایشان با ظلم و ستم و تلاش برای برپایی جامعه مبتنی بر قسط وعدل و ارزش‌های دینی از خاطره ملت ایران محو نخواهد شد را خدمت جناب عالی و آن بیت شریف تسلیت می گوییم و از خداوند متعال برای همه‌ی بازماندگان صبر و اجر جزیل خواستاریم.

خانواده شهید آیت الله دکتر بهشتی
منبع : تابناک
دسته ها : مذهبی - نامه
دوشنبه سیم 9 1388

 السلام علی الحسین ...

 

پرده بر می‌دارد امشب، آفتاب از نیزه‌ها
می‌دمد یک آسمانْ خورشیدِ ناب از نیزه‌ها

می‌شناسی این همه خورشید خون‌آلود را
آه ـ‌ای خورشیدـ زخمی! رُخ متاب از نیزه‌ها

کهکشان است این بیابان، چون که امشب می‌دمد
ماهتابْ از نیزه‌ها و آفتابْ از نیزه‌ها

ریگ‌ریگش هم گواهی می‌دهد روز حساب
کاین بیابان، خورده زخمِ بی‌حساب از نیزه‌ها

یال‌هایی سرخ و تن‌هایی به خونْ غلتیده است
یادگار اسب‌هایی بی‌رکاب از نیزه‌ها

آرزوی آب هم این جا عطش نوشیدن است
خواهد آمد «العطش»‌ها را جواب از نیزه‌ها

باز هم جاری‌ست این جا رودْرود از سینه‌ها
بس که می‌آمد صدای آبْ‌آب از نیزه‌ها

گر چه این جا موجْ‌موج تشنگی‌ها جاری است
می‌تراود چشمه‌چشمه، شعر ناب از نیزه‌ها

سعید بیابانکی

دسته ها : ادبی - شعر - عاشورایی
دوشنبه سیم 9 1388
شب زنده داری
امام على (علیه السلام):
سَهَرُ اللیلِ بِذِکرِ اللهِ غَنیمَةُ الأولیاءِ و سَجِیَّةُ الأتقِیاء.
شب بیدار ماندن به ذکر و یاد خدا، غنیمت اولیاء است و خصلت پرهیزگاران.
To stay up all night while remembering Allah is most of chance of the friends of Allah and character of the virtouos.
میزان الحکمه، ح 8957
دسته ها : مذهبی - احادیث
دوشنبه سیم 9 1388
X