دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1454188
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
خطرناک‌ترین آتشفشان فیلیپین بار دیگر فعال می‌شود /عکس

خطرناک‌ترین آتشفشان فیلیپین بار دیگر فعال می‌شود /عکس

 مقامات فیلی پین درباره فعال شدن مجدد یکی از بزرگترین اتشفشان های این کشور هشدار دادند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، مقامات فیلیپین با توجه به افزایش قابل توجه زمین لرزه ها در مناطق اطراف این اتشفشان و شنیده شدن صداهای وحشتناک از دهانه ان پیش بینی کرده اند این اتشفشان در طول چند روز اینده شروع به فوران کند.

براساس این گزارش، دهها هزار روستا در اطراف این اتشفشان که بنام "مایون" شناخته می شود در اقدامی احتیاطی تخلیه شده اند.

دانشمندان روز یکشنبه در پی وقوع چهارصد و پنجاه و سه مورد زمین لرزه اتشفشانی در مناطق اطراف این اتشفشان در مدت زمانی پنج ساعت، سطح وضعیت فوق العاده را در مناطق اطراف ان افزایش دادند. روز شنبه هم در این منطقه دویست مورد زمین لرزه اتشفشانی بوقوع پیوسته بود.

در پی وقوع این زمین لرزه ها سیستم پنج مرحله وضعیت فوق العاده تا مرحله چهارم افزایش داده شد. این بدان معنا است که شروع فوران های خطرناک از دهانه این اتشفشان در چند روز اتی بسیار محتمل است.

براساس این گزارش، نیروهای پلیس و ارتش فیلیپین با تشدید عملیات گشت زنی در منطقه از نزدیکی مردم به هشت کیلومتری این اتشفشان جلوگیری می کنند.

این اتشفشان در منطقه ای کوهستانی به ارتفاع دوهزار و چهارصد و شصت متر قرار دارد و فاصله ان تا مانیل پایتخت فیلیپین سیصد و چهل کیلومتر است.

حدود چهل هزار روستانشین از این منطقه خارج شده و در مدارس و دیگر ساختمان های دولتی مستقر شده اند. اما هنوز برخی از روستانشینان در مناطق اطراف این کوه اتشفشانی باقیمانده اند. در گذشته توده هایی که در هنگام فوران از این اتشفشان به بیرون ریخته شده در برخی مناطق تا حدود شش کیلومتر اطراف ان را پوشاند.

در سال هزار و نهصد و نود و یک اتشفشان "پیناتیوبو" در بخش شمالی فیلیپین فعال شد که در اثر ان هشتصد نفر جان باختند. اتشفشان مایون اخرین بار در سال دوهزار و شش فعال شده بود. این اتشفشان پیش از ان در سال هزار و نهصد و نود و سه هم فعال شده بود که در ان زمان هفتاد و نه کشته برجای گذاشت.

براساس این گزارش، اولین فوران اتشفشان مایون فیلیپین در سال هزار ششصد و شانزده ثبت شده است.

اما مهم ترین فوران این اتشفشان در سال هزار و هشتصد و چهارده بوقوع پیوست که به مرگ بیش از هزار و دویست نفر منجر شد. در ان زمان همچنین یک شهر در زیر گدازه های اتشفشانی مدفون شد. امروز بقایای کلیسایی در منطقه "کاگساوا" که زیر گدازه های اتشفشان مدفون شده بود به جاذبه ای توریستی در فیلیپین تبدیل شده است.

منبع : خبر آن لاین


دسته ها :
دوشنبه سیم 9 1388
X