دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1454124
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
خاتمی: دل خوش نداشتن از حکومت دینی بدتر از سکولار شدن است

خاتمی: دل خوش نداشتن از حکومت دینی بدتر از سکولار شدن است

سید محمد خاتمی در واکنش به گزارش کمیته ویژه مجلس درباره حوادث کهریزک گفت:‌ این سندی تاسف‌بار از یک فاجعه است.

وی تاکید کرد: البته لابد در این گزارش ملاحظاتی بوده است، ولی همین اندازه کافی است که پشت همه علاقه‌مندان به نظام و اسلام و ایران را بلرزاند؛ امیدوارم با برخورد قاطع و البته قانونی و سریع تا حد امکان این فاجعه جبران شود.

به گزارش ایسنا رییس بنیاد باران در ادامه افزود : اگر به صورت منطقی اتفاقات رخ‌داده و افراط ها و رفتارهای نادرست مهار نشود، ممکن است خدای نکرده با وضعیت زیان‌باتری مواجه شویم که امیدوارم چنین نشود.

وی که در دیدار با 50 نفر از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات سخن می‌گفت، از زندانی‌بودن تعدادی از فعالان سیاسی اظهار تاسف کرد و خاطرنشان شد: امیدوار بودیم با گذشت زمان و روشن شدن وارد نبودن اتهامات وارده، بسیاری از زندانی‌ها آزاد شوند؛ به ویژه که با فرونشستن هیاهوی اولیه پیرامون دستگیری‌ها و عدم اثبات بسیاری از ادعاهای مطرح شده که البته از روز نخست هم مشخص بود درست نیست، امید می‌رفت این امر تحقق پیدا کند و امنیت و آرامش به جامعه بازگردانده شود؛ البته منظور ما از امنیت، امنیت پادگانی نیست.

رییس‌جمهور سابق کشورمان در ادامه سخنانش با تاکید بر این‌که باید به زمینه‌های فکری و نظری مسائل توجه ویژه کرد، گفت: در بحبوحه یکی از جنگ‌هایی که امیرالمومنین (ع) داشتند‌ یک نفر از ایشان درباره مسأله‌ای متافیزیکی و عقیدتی سوال کرد، بعضی از اصحاب امام از این موضوع عصبانی شدند و به او نهیب زدند که اکنون زمان مناسبی برای مطرح کردن این‌گونه صحبت‌ها نیست، اما حضرت علی (ع) فرمودند اتفاقا اکنون زمان این‌گونه پرسش‌هاست، چراکه ما برای همین اصول و معیارها می‌جنگیم. به همین دلیل ما نیز باید این‌گونه باشیم و به مسائل تئوریک و نظری توجه بیشتری کنیم.

سیدمحمّد خاتمی افزود: البته دلایل دیگری نیز برای توجه به مسائل فکری و نظری وجود دارد. نخستین دلیل فقر و ضعف در مسائل تئوریک است و دلیل دوم تبلیغات و برخی سخنان نادرستی است که این روزها مطرح می‌شود.

دروغ های زیادی گفته شده
رییس بنیاد باران با انتقاد از آنچه رواج فضای تهمت در جامعه و حتی طرح برخی موارد از تریبون‌های رسمی خواند گفت: این تهمت‌ها و افتراها و سخنان ناصواب از آنجایی‌که پایه محکمی ندارد گرچه بر افرادی که بنیان فکر محکمی ندارند تاثیر می‌گذارد، اما بر توده مردم و متدینان که می‌توانند صحبت‌ها را از هم تفکیک کنند ممکن است یک لحظه تاثیر بگذارد ، اما اثر طولانی‌مدت ندارد؛ بلکه در درازمدت حتی اثر منفی و در خلاف جهت اتهام‌زنندگان خواهد داشت.

رییس بنیاد باران همچنین تصریح کرد: متأسفانه اتفاقات و عملکردهای ماه‌های اخیر سبب شده است به وجهه جمهوری اسلامی در افکار عمومی داخل و خارج از کشور ضربه وارد شود.

وی ادامه داد: دروغ‌های بسیاری در این روزها گفته شده است اما مردم وقتی کارها را می‌بینند متوجه می‌شوند بسیاری از معترضان بدخواه نیستند و اعتراض آنان بجاست.

خاتمی با اشاره به این‌که معترضان، منتقدان و اصلاح‌طلبان با تاکید بر حفظ معیارها و اصول اصلی انقلاب و تعهد به قانون اساسی پیش می‌روند، گفت: علی‌رغم تأکیدات چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و کاندیداهای معترض و همراهی بدنه جامعه، عده قلیلی در هر دو جریان با سوء‌نیت و شیطنت می‌خواهند جو را رادیکال کنند. هدف آن‌ها این است که بخش کوچکی از مردم با توجه به صدماتی که دیده‌اند و عاطفی شده‌اند از آن‌ها پیروی کنند، اما با هوشیاری مردم بدنه اصلی معترضان به چارچوب قانون اساسی و روش‌های مسالمت‌آمیز و اخلاقِ اعتراض سیاسی پایبندند و حاکمیت نیز در پاسخ به آن‌ها باید به قانون و اخلاق پایبند باشد.

سیدمحمد خاتمی سپس با برشمردن سه اصل مهم رضایت از سوی مردم و مسئولیت و تحمل از سوی قدرت در نسبت میان مردم و حکومت، گفت: در دنیای امروز هنگامی که از قدرت صحبت می‌کنیم باید به دنبال منشاء آن بگردیم. منشاء قدرت مردم هستند و از همین رو باید رضایت مردم فراهم شود و حکومت در مقابل آن‌ها مسئولیت‌ داشته باشد. رضایت و تحمل و مسئولیت وجوه تمایز جامعه‌ امروز با دیروز است.

وی تصریح کرد: در نسبت با حاکمیت و حکومت باید دید در مقابل قدرت، مسئولیت وجود دارد یا خیر و تحمل مردم نسبت به یکدیگر و حکومت و برعکس تا چه اندازه‌ای است.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها با بیان این که «رضایت مبنای حکومت است»، افزود:ما از مردم‌سالاری و سازگاری آن با دین حرف می‌زنیم و راه درست دفاع از ارزش‌های انقلاب را همین اصلاحات می‌دانیم.

سیدمحمد خاتمی گفت: باید به این مساله توجه کنیم که نسبت حکومت با معیارهای دینی و ارزشی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید نخست تعریف مشخصی از سیاست ارائه کرد.

وی معتقد است در این رابطه باید به دو موضوع توجه کرد؛ نخست آن‌که آیا قدرت با مسوولیت همراه است؟ و دوم آن‌که منشاء قدرت چیست؟ آیا قدرت یک امر انسانی و مردمی است؟ یا امری تحمیلی است و کاری به نظر و موقعیت مردم ندارد؟‌

وی یادآور شد: البته اسلام همیشه بر سیاست و حکومت تاکید دارد. ولی دست‌کم در غیبت معصوم (و حتی در زمان معصوم) استقرار حکومت مورد توجه اسلام و پیشوایان دینی بوده است و نباید در آن تردید کرد و دست کم استقرار حکومت امری بشری است؛ هر چند به نظر ما اسلام برای حکومت معیارهایی را مشخص کرده است که اراده و رضایت مردم به آن تعلق گرفت و مستقر شد حکومت حکومت مرضی رضای شارع نیز هست.

رییس‌ بنیاد باران تاکید کرد: همچنین باید دید در یک حکومت آیا رضایت مردم امر مهمی است یا خیر؟ آیا حکومت در مقابل مردم مسوولیت دارد یا خیر؟ و همچنین آیا در جامعه تحمل وجود دارد یا خیر.

خاتمی با اشاره به تاریخ استبداد‌زده ایران، تاکید کرد: متاسفانه ‌هرجا قدرت بیشتر باشد بی‌تحملی نیز بیشتر می‌شود و حتی این مساله درباره خود ما اصلاح‌طلبان نیز مصداق پیدا می‌کند.

دل خوش نداشتن از حکومت دینی بدتر از سکولار شدن است
وی ادامه داد: ما چقدر مخالفان‌مان را تحمل کردیم؟‌ آیا ما نیز مخالفان مان را به اسلام آمریکایی و ارتجاع و عناوین دیگر متهم نمی‌کردیم؟ امروز هم مخالفان‌مان به میزان بیشتری همین‌گونه عمل می‌کنند و ما را به ضدیت با اسلام، امام، نظام، امام حسین(ع) و حتی خدا محکوم می‌کنند. این‌ها نشانه بی‌تحملی و عدم استقرار فرهنگ مردم‌سالاری در جامعه است که کار بزرگ روشنفکران خیرخواه باید تلاش برای ایجاد و بسط و تقویت این فرهنگ باشد.

رییس‌جمهور سابق کشورمان هم‌چنین گفت: باید توجه کرد مسوولیت‌پذیری و توجه به مردم که پدیده مدرنی است ، آیا در فرهنگ، دین، و آیین ما ریشه دارد؟ البته جواب مشخص است، بله، تمامی این‌ها در فرهنگ و دین ما ریشه دارد و در روش و سیره پیامبر(ص)، امام علی(ع) و ائمه طاهرین و حتی تا حدود زیادی خلفای راشدین نیز بوده است.

خاتمی گفت: اگر مسئولیت‌پذیری و رضایت مردم مد نظر باشد مردم نیز راضی می‌شوند و امنیت واقعی جامعه تامین می‌شود.

خاتمی هم‌چنین تصریح کرد: باید توجه کنیم در انقلاب ما مردم‌سالاری و دین با یکدیگر سازگار به حساب آمده‌اند و این نکته را سال‌هاست که می‌گوییم و از آن دفاع می‌کنیم.

رییس بنیاد باران یادآور شد: هم‌چنین ما از جمهوری اسلامی که منطبق با معیارهای اسلامی و مردم‌سالاری نیز هست دفاع می‌کنیم و تنها راه دفاع از این حکومت و تقویت آن را همین اصلاحات می‌دانیم.

وی یادآور شد: درست است که سکولاریسم با موازین دینی و فرهنگی ما سازگار نیست و عامل بیگانه هم می‌کوشد تا سکولاریسم را در جامعه برای مقابله با حکومت دینی رواج دهد، اما مهم‌تر و مؤثرتر از عامل بیگانه در غیردینی‌تر شدن جامعه این است که جامعه به سویی رود که از حکومت دینی دل‌خوش نباشد و از آن دوری کند. برای همین ما مدعی هستیم اصلاحاتی که می‌گوییم از رواج سکولاریسم و افول دین در جامعه و اذهان و رفتار ایرانیان جلوگیری می‌کند.

خاتمی در ادامه گفت: ما سعی می‌کنیم تا از ساختار نظام دفاع کنیم و اگر نظر انتقادی و اصلاحی داریم بیان کنیم؛ اما عده‌ای هستند که سعی می‌کنند ساختارها را بشکنند.

از سوی افراطی های هر دو طرف اشتباهاتی رخ داد
وی افزود: البته از سوی افراطیون هر دو طرف رفتارهای نادرستی انجام شده است، اما مساله مهم این است که پس از انتخابات عده کثیری از مردم به طور مسالمت‌آمیز نسبت به اتفاق‌های پیش‌آمده اعتراض کردند که با آنها برخورد شد، درحالی که باید با شجاعت اشتباهات را قبول کرد و برطرف ساخت یا مردم را قانع کرد.

سید محمد خاتمی همچنین تصریح کرد: دو گروه به دنبال نشان دادن چهره غیرواقعی از اسلام و انقلاب هستند. یکی آن‌ها که در داخل ایران برخوردهای نامناسب و خشن با مردم در پیش گرفته‌اند و می‌خواهند چهره اسلام و انقلاب را این گونه نمایان سازند. گروه دیگر آن‌ها که در خارج از ایران به منافع خود در نظام جمهوری اسلامی دست نیافته‌اند و به دنبال براندازی و دیگرگونه نشان دادن اسلام و انقلاب هستند، به مقدسات توهین می‌کنند، مطالب تحریک‌آمیز و غیرعلمی و باطلی درباره دین و امامت و نظایر آن می‌گویند و رفتارهای موجود را ملاک گروه معرفی می‌کنند.

خاتمی افزود: ‌البته من آدم بدبینی نیستم اما رفتارهایی که شده نشان می‌دهد عده‌ای آگاهانه در پی تخریب امام، نظام و اسلام هستند و نتیجه کار لطمه‌ای است که به نظام می‌خورد.ما از نظام، انقلاب و دستاوردهای خون شهدا دفاع و در برابر انحراف از جمهوریت و اسلامیت نظام که هر دو در معرض خطر است دفاع می‌کنیم.

رییس‌جمهور سابق کشورمان هم‌چنین گفت : این‌که جریانی افراطی می‌کوشد ما را مخالف امام(ره)، نظام و حتی امام حسین(ع) نشان دهد بسیار غیرمنصفانه، مضحک و بی‌رحمانه است و کسی چنین ادعاهای بی‌اساسی را باور نمی‌کند؛ همچنان‌که مغرضان ناآگاه که به دین و اسلام و مردم و ایران اهانت می‌کنند و در صدد منحرف نشان دادن حرکت اصلاحی ملت ایران که در چارچوب نظام و قانون حرکت می‌کند هستند، ربطی به ایران و مردم ندارد.

خاتمی در ادامه گفت: باید هر راهی برای حفظ اصول، حقوق و آزادی‌های مردم، طی و از بحرانی‌تر شدن اوضاع و تداوم سیکل خشونت جلوگیری کرد که کار بسیار خطرناکی است.

رییس بنیاد باران همچنین درباره گزارش قرائت شده در مجلس در رابطه با فجایع کهریزک گفت: این گزارش، سندی تاسف‌بار از یک فاجعه است. البته لابد در این گزارش ملاحظاتی بوده است، ولی همین اندازه کافی است که پشت همه علاقه‌مندان به نظام و اسلام و ایران را بلرزاند؛ امیدوارم با برخورد قاطع و البته قانونی و سریع تا حد امکان این فاجعه جبران شود.

رییس‌جمهور سابق کشورمان همچنین در رابطه با بیانیه آخر میرحسین موسوی، با بیان اینکه «پیش از این نیز دل‌سوزان نظام این پیشنهادها را با بیان های مختلف مطرح کرده‌ بودند» پیشنهادهای مطرح شده در این بیانیه را «راهگشا و دل‌سوزانه» توصیف کرد.

راه بهبود شرایط
وی هم‌چنین گفت که مطمئنا اگر مردم باور شوند، خسارت‌ها و اهانت‌ها جبران شود، زندانی‌ها آزاد شوند، و ‌فضا باز و به فضای سیاسی سالم مبدل شود، شرایط تغییر خواهد کرد و منافع مردم و نظام همزمان بیشتر تأمین خواهد شد.

خاتمی ادامه داد: اما اکنون رساندن حرف‌هایمان به مردم دشوار و پرهزینه شده است، امکانات نیست و وسایل ارتباط جمعی برای ما بسیار محدود است. خوب طبیعی هم هست که مردم در این وضعیت به سمت رسانه‌هایی بروند که در بیرون مرزها هستند.

رییس‌جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: من معتقد هستم امروز وارد عصری شده‌ایم که قرنطینه اطلاعاتی دیگر ممکن نیست و هر چقدر هم که رسانه‌های شناسنامه‌دار محدود شوند، ارتباطات به طور جدی جریان دارد و نمی‌شود جلوی آن را گرفت؛ منتهی در صورت ایجاد محدودیت میدان‌داری با کسانی است که یا بدخواه هستند یا دست کم خیرخواه نیستند.

سیدمحمد خاتمی در پایان با انتقاد از رفتارهای صدا و سیما افزود: از آن طرف هم تبلیغاتی در خارج از کشور می‌شود که مورد تأیید ما نیست. البته به لطف خداوند شاهد بارقه‌هایی از عقلانیت و تدبیر هستیم؛ به طوری‌که ان‌شاءالله به سوی منطق و قانون پیش رویم اما اگر به صورت منطقی اتفاقات رخ داده و افراط ها و رفتارهای نادرست مهار نشود، ممکن است خدای نکرده با وضعیت زیان‌باتری مواجه شویم که امیدوارم چنین نشود.

منبع : خبر آن لاین

دسته ها : سخنرانی - سیاسی
سه شنبه بیست و نهم 10 1388
X