دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1454221
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
متاسفانه به نام اسلام از گذشتگان و اساطیر خود یاد نمی‌کنیم
غلامحسین دینانی در گفت و گو با خبرآنلاین:

متاسفانه به نام اسلام از گذشتگان و اساطیر خود یاد نمی‌کنیم

غلامحسین ابراهیمی دینانی از غفلت درباره جهانی شدن فرهنگ ایران یاد کرد و گفت اگر به این موضوع توجه نشود، هم به ایران و هم به جهان ظلم می‌شود.

دینانی در گفت و گو با سرویس اندیشه خبرآنلاین بر توجه به فرهنگ و گذشته ایران، تاکید کرد و گفت : "بدون تردید یکی از درخشان‌ترین و بزرگترین تمدن‌هایی که بر روی کره زمین، بروز و ظهور داشته است، تمدن ایران باستان است."

دینانی ملی‌گرایی بی‌مورد را صحیح ندانست و ادامه داد : " تمدن و فرهنگ ایرانی به اندازه‌ای غنی است که نیاز به جانبداری و تعصب ندارد. تمدن ایران ریشه در تاریخ دارد و در زمان‌های دور، این تمدن بیشترین تقابل و تعامل را با تمدن یونانی داشته است. تمدن یونان نام اساطیر و نخبگان گذشته خود را به خوبی حفظ کرده است، اما متاسفانه ما در حفظ تاریخ و نام بزرگان خود کوتاهی کرده‌ایم. در صورتی که بسیاری از بزرگان و اندیشمندان جهان از اندیشمندان ایرانی متأثّر بوده‌اند."

دینانی درباره اهمیت تاریخ تمدن افزود: " تمدن‌ها اگر با آگاهی تاریخی همراه باشند، از بین نمی‌روند، بلکه مانند افسانه سمبولیک مرگ ققنوس بار دیگر متولد می‌شوند. البته باید توجه داشت که مراد از آگاهی به تاریخ بدیهیات و موارد بارز نیست، بلکه مواردی است که پنهان هستند و توجه بیشتری را به خود می‌طلبند."

وی درباره توجه به تاریخ اظهار داشت : " هیچ موجودی در این جهان به جز انسان، دارای تاریخ و گذشته نیست. البته منظور این نیست که موجودات دیگر دارای پیشینه و تاریخ نیستند، بلکه مراد این است که تنها انسان قادر به ثبت و ضبط تاریخ است. البته برخی فیلسوفان از جمله هگل معتقدند که برخی از جوامع بشری مانند قبایل بدوی آفریقایی به دلیل اینکه زندگانی بسیطی داشته‌اند، دارای تاریخ نیستند."

این کارشناس فلسفه اسلامی درباره یاد نکردن از گذشتگان، گفت: " متاسفانه به بهانه اسلام از گذشتگان و اساطیر خود یاد نمی‌کنیم، در صورتی که اسلام با شرک مخالف است و ایرانیان نیز جزء اولین موحدان نسل بشری هستند. «آتش»‌ یک مظهر بوده است و نه یک الهه، بنابراین آئین مهر، آئینی توحیدی بوده است."

ابراهیمی دینانی درباره جایگاه رفیع حکمت عملی و حکمت توحیدی در تاریخ ایران اظهار داشت: " یونان فیلسوف‌پرور و ایران حکیم‌پرور بوده است. در فرهنگ ایران باستان، حکیم و پیامبر هم‌معنا بوده‌اند. متاسفانه نه تنها در زمان کنونی بلکه در زمان گذشته نیز غرب‌زده بوده‌ایم و همواره حکما و اندیشمندان خود را متاثر از فلسفه و حکمت یونان می‌دانیم، در صورتی که این تأثیرپذیری دو طرفه بوده است و فلسفه یونان نیز از فلسفه ایران تاثیر پذیرفته است."

استاد فلسفه افزود: " هگل، فیلسوف آلمانی، با اینکه با مشرق زمین رابطه چندان خوبی نداشت، اما تاکید می‌کند که «معنویت» برای نخستین بار با طرح فلسفه نور از سوی ایرانیان وارد تاریخ شد."


دسته ها : علمی - گفتگو
يکشنبه چهارم 11 1388
X