دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1454196
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
یادداشت‌های روزانه محمد علی فروغی

یادداشت‌های روزانه محمد علی فروغی

 «یادداشت‌های روزانه محمد علی فروغی» که در جوانی و دوره تدریس او در علوم سیاسی نوشته شده در حالی از سوی مرکز اسناد مجلس منتشر می‌شود که حتی فرزندان او هم از وجود این 151 یادداشت بی‌اطلاع بوده‌اند.

کتاب «یادداشت‌های روزانه محمد علی فروغی» پس از 67 سال از درگذشت این چهره اجتماعی، فرهنگی و سیاسی فعال دهه‌های 1300 تا 1320 از سوی کتابخانه مجلس منتشر شد.   

به گزارش خبرآن‌لاین، این مجموعه، یادداشت‌ها و نامه‌های روزانه فرغی از 26 شوال 1321 تا تاریخ 28 ربیع‌الاول سال 1332 هجری قمری است که اغلب جنبه‌ اجتماعی ـ فرهنگی و کمی هم جنبه سیاسی دارد و به 151 یادداشت تقسیم می‌شود.

همچنین به گفته رییس مرکز اسناد مجلس این یادداشت‌ها که حتی فرزندان فروغی نیز از وجود آنها بی‌اطلاع‌ بودند، علاوه بر پژوهشگران حوزه علوم سیاسی و تاریخ معاصر، برای روزنامه‌نگاران نیز از جذابیت‌های ویژه‌ای برخوردار است.

«محمدعلی فروغی» 87 ساله که 1321 خورشیدی از دنیا رفت، فرزند محمدحسین ذکاء‌الملک، یکی از تجار پیشگان اصفهان و متخلص به «فروغی» بود. او این لقب را از پدر گرفت و خود ملقب به «ذکاء الملک» شد که نزدیک به سه دهه از رجال طراز اول تاریخ سیاسی ایران در سال‌های 1300، 1310، 1320 و حتی بعد از شهریور 1320 که نخست‌وزیر شد، به شمار می‌رفت.

پدر فروغی نشریه «تربیت» را منتشر می‌کرد و فروغی در کنار پدر فعالیت می‌کرد و بعدها مدرس مدرسه علوم سیاسی تهران نیز شد؛ این خاطرات به‌طور دقیق مربوط به این دوران تدریس ‌است، دوره‌ای که او هنوز وارد عرصه سیاسی نشده و پست و منصبی نداشته است.

گفته می‌شود قانون اساسی نروژ و فرانسه که مورد توجه خاص مجلس اول بود، توسط فروغی و پدرش که به زبان فرانسوی تسلط داشتند، به فارسی ترجمه شد و مورد استفاده قرار گرفت. 

کتاب «یادداشت‌های روزانه محمد علی فروغی» 67 سال پس از مرگ او با مقدمه‌ و بازخوانی ایرج افشار در 490 صفحه و با شمارگان 1000 نسخه، به قیمت 60 هزار ریال ، روانه بازار نشر می‌شود.

شایان ذکر است یادداشت‌های روزانه‌ فروغی زمستان امسال به کتابخانه مجلس اهدا شد و با حمایت‌های رییس کتابخانه مجلس و به کوشش ایرج افشار، به سرعت مسیر چاپ و انتشار را پیمود. این یادداشت‌ها در دفتری با قطع خشتی در 110 صفحه به رشته تحریر در آمده‌اند و تاکنون در هیچ منبع و مأخذی اشاره‌ای به این دست‌نوشته‌های فروغی که در جوانی نوشته شده‌اند، نشده است.

منبع : خبر آن لاین


دسته ها : خبر - فرهنگی
دوشنبه پنجم 11 1388
X