دسته
وبلاگهاي برگزيده
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1685105
تعداد نوشته ها : 1695
تعداد نظرات : 563
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
99 عروس به دریا پریدند!
99 زن هلندی روز 9 سپتامبر در حالی که لباس عروس به تن کرده بودند، به آبهای دریای شمال پریدند.

به گزارش عصر ایران: این اقدام در پاسخ به درخواست میلانی رکترس، عکاس هلندی انجام شد که قصد داشت درباره موضوع عروس‌های دریایی عکس تهیه کند. رسم عروس‌های دریایی در هلند رواج دارد و به مناسبت روز9/9/2009 که تاریخ خاصی به شمار می‌رود، به اجرا درآمد. رسم پریدن عروس‌ها به دریا از آمریکا گرفته شده است.

در بعضی از مناسبت‌ها تعدادی از زنان آمریکایی تجمع کرده و در حالی که لباس عروس به تن کرده‌اند، به دریا می‌پرند. چون استفاده از لباس عروس امر مطبوع و خوشایندی است.

عکاسان معمولاً از زنان آمریکایی عکس می‌گیرند. محتوای این عکس‌ها نشان می‌دهد بعضی از زنان در میان گل و لای گرفتار شده و برخی دیگر با لباس عروس در آب شنا می‌کنند.
منبع : شفاف
دسته ها : خبر - اجتماعی
شنبه بیست و یکم 6 1388
بیشترین اسامی پسران در لندن
نام محمد با اختلاف نگارش آن به انگلیسی به اشکال Muhammed و Muhammad وMohammad و Mohamed و Mohammod بر روی هفت هزار و576 کودک انگلیسی گذاشته شده است در حالی که نامهای دیگری چون جک برای هشت هزار و هفت کودک و اولیور برای هفت هزار و 413 پسر انگلیسی انتخاب شده است.
به نوشته پایگاه اسلام آنلاین جدیدترین اطلاعات ثبت احوال انگلیس نشان می دهد که درسالجاری بیشتر مردم شهر لندن برای نامگذاری پسران خود از نام محمد استفاده کرده اند.

به گزارش ایرنا، اسلام آنلاین به نقل از شماره چهارشنبه روزنامه دیلی تلگراف افزود: نام محمد در سراسر انگلیس نیز رتبه دوم را کسب کرده و با اسامی انگلیسی مثل جک و اولیور رقابت می کند.

نام محمد با اختلاف نگارش آن به انگلیسی به اشکال Muhammed و Muhammad وMohammad و Mohamed و Mohammod بر روی هفت هزار و576 کودک انگلیسی گذاشته شده است در حالی که نامهای دیگری چون جک برای هشت هزار و هفت کودک و اولیور برای هفت هزار و 413 پسر انگلیسی انتخاب شده است.

براساس جدیدترین آمارها از جمعیت 60 میلیونی انگلیس تعداد مسلمانان در حدود دو ونیم میلیون نفر است.

براساس این خبر این امر تنها به انگلیس ختم نشده بلکه در هلند نیز اسم محمد در میان 20 اسم شایع ثبت شده است .
منبع : تابناک
دسته ها : خبر - اجتماعی
جمعه بیستم 6 1388
رایج ترین و طولانی ترین نام خانوادگی ایرانی
ده هزار واژه به عنوان نام خانوادگی انتخاب شده که بیشترین واژه هایی که مردم از سال 1297 تا کنون انتخاب کرده اند، واژه محمدی است که بیشترین نام خانوادگی رایح در بین ایرانیان محسوب می شود.
از بدو تاسیس سازمان ثبت احوال در کشورتا کنون صد میلیون سند سجلی در کشور ثبت شده که قریب سی میلیون آنها تاکنون فوت کرده اند.


به گزارش واحد مرکزی خبرعبودی معاون حقوقی سجلی سازمان ثبت احوال کشور با اعلام این مطلب گفت ده هزار واژه به عنوان نام خانوادگی انتخاب شده که بیشترین واژه هایی که مردم از سال 1297 تا کنون انتخاب کرده اند، واژه محمدی است که بیشترین نام خانوادگی رایح در بین ایرانیان محسوب می شود.

وی با اشاره به اینکه نامهای خانوادگی ترکیبی با این واژه نظیر میرمحمدی وپور محمدی نیز در کشور فراوانی بسیار دارد گفت: بعد از محمدی ، نام های خانوادگی حسینی ،احمدی و موسوی قراردارند ، در عین حال فراوانی برخی نام های خانوادگی در استانها نیز متفاوت هست مثلا نام خانوادگی گودرزی در استان لرستان ،‌در استان فارس نام خانوادگی زارع ، در استان کرمان سالاری ، و در استان مازندران نام خانوادگی حسینی بیشترین فراوانی را دارد.

اسماعیلی مدیر امور سجلی و پژوهش سازمان ثبت احوال کشور درباره طولانی ترین نام خانوادگی کشور گفت نام خانوادگی طولانی بدو الصدور زیاد داشتیم ، که طولانی ترین آن 35 کاراکتر(حرف) دارد و یک نمونه از آن (آقا میرزا محمدعلی شیرازی) است که تمامی الفاظ آن نام خانوادگی یک فرد ایرانی بوده است.
منبع : تابنک
دسته ها : خبر - اجتماعی
پنج شنبه دوازدهم 6 1388
فریاد هلو آمد در نمایشگاه قرآن!
سایت آینده به نقل یکی از مخاطبانش نوشت: دو روز پیش به نمایشگاه بین المللی قرآن کریم رفته بودم. صحنه ای دیدم که مرا بسیار ناراحت کرد و نظرم در مورد آقای احمدی نژاد عوض شد.

دکتر لنکرانی، وزیر محترم بهداشت دولت نهم برای بازدید به نمایشگاه قرآن آمد. متأسفانه برخی جوانان بی ادب با سوءاستفاده از عبارت آقای احمدی نژاد در مورد دکتر لنکرانی، چندین بار گفتند: هلو آمد .. هلو آمد.

من نمی دانم وقتی مقامی در رسانه ملی لفظی به کار می برند، متوجه پیامدهای آن نیست؟
دسته ها : خبر - اجتماعی
پنج شنبه دوازدهم 6 1388
تغییر ذائقه تهرانیها در نامگذاری فرزندان دختر

 

نتایج یک بررسی از سوی سازمان ثبت احوال نشان می دهد ذائقه خانواده های پایتخت نشین در نامگذاری فرزندان دختر تغییر چشمگیری داشته است و نامهای ایرانی و غیرعربی توانسته اند رتبه های سوم تا هفتم از 10 نام محبوب سال 87 را به خود اختصاص دهند.

به گزارش مهر، نتایج این تحقیقات حاکی از آن است که در سال گذشته 3 هزار و 220 نوزاد از سوی خانواده هایشان " هستی " نامیده شده اند و این اسم سومین اسم پرطرفدار در میان دختران تهرانی است.

در این باره رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران با اشاره به اینکه نامهای ستایش، ریحانه و مبینا در میان 10 نام محبوب پایتخت نشینان رتبه چهارم تا ششم نامهای پرطرفدار در سال گذشته را به خود اختصاص داده اند به خبرنگار مهر گفت: سارینا، زینب، نازنین زهرا و محدثه نیز رتبه های هفتم تا دهم را در میان نام دختران کسب کرده اند.

با این همه بررسیها نشان می دهد که امیرحسین و فاطمه همچنان محبوبترین نامها در بین مردم تهران طی یک سال گذشته بوده اند. گرچه نامهای ترکیبی و نامهای ایرانی نیز توانسته اند جایگاه غیر منتظره و چشمگیری در میان خانواده های پایتخت نشین پیدا کنند.

در این باره رئیس سازمان ثبت احوال تهران گفت: سال 1387، 4 هزار و 519 نوزاد پسر امیر حسین و 6 هزار و 827 نوزاد دختر فاطمه نامیده شده اند. این در حالی است که نامهای ابوالفضل و فاطمه در سال 1386 رتبه اول را در میان نامها کسب کرده بودند.

افزایش اسمهای ترکیبی در میان پسران

سید احمد قشمی درباره 10 نام برتر در میان اسامی پسران گفت: بعد از امیرحسین، امیرعلی با 4 هزار و 366 مورد و ابوالفضل با 4 هزار و 282 دومین و سومین رتبه را در میان اسامی پسران کسب کرده اند.

رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران با بیان اینکه نام "علی" چهارمین رتبه را در میان اسامی پسران در سال گذشته کسب کرده است ادامه داد: امیرمحمد، مهدی، محمدمهدی، محمدرضا، علیرضا و محمد به ترتیب پنجمین تا دهمین رتبه را در میان اسامی پسران کسب کرده اند. به گفته این مقام مسئول در سازمان ثبت احوال در طول چند سال گذشته اسامی ترکیبی در میان پسران افزایش چشمگیری داشته است که این مورد در دهه قبل بی سابقه بوده است.

رئیس سازمان ثبت احوال استان تهران نام " زهرا " را دومین اسم پرطرفدار در میان نام زنان خواند و افزود: 4 هزار و 512 نوزاد دختر در سال گذشته به این نام مزین شده اند.

بر اساس اظهارات قشمی10 نام اولی که در سال 87 از سوی خانواده ها برای نوزادان پسر تهرانی انتخاب شده اند به ترتیب فراوانی عبارتند از: امیرحسین، امیرعلی، ابوالفضل، علی، امیرمحمد، مهدی، محمدمهدی، محمدرضا، علیرضا و بالاخره محمد.

همچنین 10 نام اولی که از سوی خانواده ها برای نوزادان دختر تهرانی انتخاب شده اند به ترتیب فراوانی عبارتند از: فاطمه، زهرا، هستی، ستایش، ریحانه، مبینا، سارینا،زینب، نازنین زهرا و بالاخره محدثه.

منبع : رجا نیوز

دسته ها : خبر - اجتماعی
چهارشنبه یازدهم 6 1388
گزارش خواندنی از زولبیا پزهای قدیمی تهران
اولین بار وقتی حاج محمود و حاج قاسم «لادن مقدم» تصمیم گرفتند قنادی خود را در تهران تاسیس کنند، چیزی حدود 80 سال قبل، خیابان ولی عصر امروزی نبش چهارراه معزالسلطان را انتخاب کردند.

به گزارش عصر ایران، زولبیاها و بامیه‌ها، شرینی‌های پر از شیره و طلایی رنگ، شاید شما را یاد کوچه‌های تنگ ناصر خسرو و زیر پله نوروز خان بیندازد، شاید هم یاد قنادی لادن چهارراه معزالسلطان بیافتید، شاید یاد قنادی فرحبخش و... شاید یاد هر قنادی دیگر و این یعنی این که هرکدام از ما از جایی زولبیا و بامیه خریده‌ایم.

کافی است ماه رمضان برسد تا همه قنادی‌ها سینی‌های زولبیا و بامیه را روی پیشخوان خود بگذارند. با این حال بعضی‌ها ترجیح می‌دهند زولبیا و بامیه خود را از قنادی‌های خاصی تهیه کنند.

تهیه زولبیا برای بعضی‌ها نوستالوژیک است و برای بعضی‌ها فقط مزه، از هر کدام از این دسته‌ها باشید، یا اگر اصلا اهل خریدن و خوردن زولبیا هم نباشید، اگر زولبیا پز‌های قدیمی تهران را بشناسید بد نیست.
شاید ماه رمضان همین امسال به یک میهمانی افطار دعوت شدید. در این صورت بهترین هدیه برای میزبان یک جعبه زولبیا و بامیه اصیل است.

حاج آقا لادن مقدم

تاریخ مدونی که برای زولبیا و بامیه در دست نیست، اما شاید قدیمی ترین زولبیا پز تهران همان قنادی لادن باشد.

اگر بچه شمال شهر تهران هستید، احتمالا فکر می‌کنید همان لادن تجریش را می‌گوییم، اما منظور آن لادن نیست، البته لادن تجریش هم به نوعی به لادن اصلی مربوط است، اما اولین بار وقتی حاج محمود و حاج قاسم «لادن مقدم» تصمیم گرفتند، قنادی خود را در تهران تاسیس کنند، چیزی حدود 80 سال قبل، خیابان ولی عصر امروزی نبش چهارراه معزالسلطان را انتخاب کردند.

این قنادی هنوز هم پا برجاست. می‌توانید به این قنادی قدیمی بروید و یک جعبه زولبیا و بامیه بخرید، وقتی از اینجا خرید کنید خیالتان از اصالت جنس راحت است! البته اگر به لادن شمال تهران هم بروید صاحبان مغازه بازهم از اقوام لادن مقدم هستند. اما قنادی لادن میدان شهرداری سعادت آباد را بیخودی به این دو لادن نجسبانید، سابقه لادن سعادت آباد خیلی کمتر از لادن‌های خیابان ولی عصر است.

بهار سرچشمه

زولبیا و بامیه و گوش فیل‌های بزرگ قنادی بهار، هر سال مسئولیت شیرین کردن کام مردم شرق تهران را دارند و از ساعت یک بعدازظهر به بعد مشتری‌ها با جعبه‌های پر از زولبیا و بامیه از در مغازه خارج می‌ شوند.
البته همه شان که اهل آنجا نیستند، بعضی‌ها از پاسداران می‌آیند تا زولبیا و گوش فیل از قنادی بهار بخرند و به سر سفره افطار ببرند.

از بهارستان که به سمت سیروس بروید، بعد از چهارراه سرچشمه حاج حسین ماهان و پسرش یک قنادی زده‌اند به نام «بهار» شما هم می‌توانید از بهار یکبار از آن گوش فیل‌های بزرگ و پر شیره بخرید، از کیفیت هم خیالتان راحت باشد، صف مشتری‌ها جلوی بهار 70 ساله نشان می‌دهد که کیفیت خوب است!

فرحبخش پاچنار

این قنادی از آن قنادی هاست که وقتی به آن سر بزنید یاد همان سینی‌های پر از شیره بامیه می‌افتید، هنوز هم از آن بامیه‌های درشت و پر شیره می‌توانید در قنادی فرحبخش پیدا کنید. به پاچنار که برسید از هر کس سراغ قنادی 65 ساله فرحبخش را بگیرید به شما آدرس می‌دهند.

سعید جمالزاده

شما در مرکز تهران هستید! پیشنهاد ما این است که از مغازه‌های کوچک و جدید التاسیس دور میدان انقلاب بگذرید. کمی پیاده روی کنید، به سمت آزادی بیایید. حوالی خیابان جمالزاده که رسیدید یک قنادی بی سر و صدا آنجاست. شاید همیشه قنادی سعید را دیده باشید اما به داخلش سر نزده باشید، خلوت و سوت و کور هم که به نظر برسد، لااقل مطمئن هستید که حاجی جیره بندی 60 ماه رمضان به مردم زولبیا فروخته. کاسبی که 60 سال زولبیا فروخته باشد جنس بد دست مشتری نمی‌دهد، این قانون کاسبی است.

شیرین منش آذربایجان

کیک‌های بزرگ و چند تنی را به یاد می‌آورید که در مناسبت‌ها تلویزیون نشان می‌دهد،شیرین منش یکی از آن قنادی‌های خاص است که می‌تواند کیک چند تنی درست کند، یکبار هم اینکار را کرده.

اینجا خیابان آذربایجان است، قنادی شیرین منش. اینجا هم 50-60 سالی می‌شود که شیرنی دست مردم می‌دهد. اهالی منطقه آذربایجان بیشتر به محل خریدن زولبیا و بامیه توجه می‌کنند، شاید به همین دلیل است که ساعت‌های نزدیک افطار، قنادی شیرین منش شلوغ و پر از مشتری است. «شیرین منش» مدعی است، طعم شیرینی‌های قدیم، بهتر از شیرینی‌های حالاست: «تا قبل سال ۵۷ در پخت شیرینی از روغن خالص کرمانشاهی و کره حیوانی استفاده می‌کردیم و طعم شیرینی‌ها بسیار خوب بود. اما بعد از انقلاب و شروع جنگ تحمیلی که به دنبال آن گرانی هم تشدید شد استفاده از روغن کرمانشاهی و کره حیوانی به دلیل قیمت بالا، مقرون به صرفه نبود، برای همین مجبوریم از روغن نباتی در پخت شیرینی استفاده کنیم.»
شیرین منش مدعی است هنوز هم بهترین و خوش طعم ترین شیرینی‌های تهران را می‌پزد.

زولبیا تبریزی فقط در بهبودی

اهالی بهبودی زیاد به قدمت قنادی اهمیت نمی‌دهند، آنها بیشتر می‌خواهند زولبیا تبریزی بخورند. فقط هم بهبودی نیست، از بقیه نقاط تهران هم به این قنادی می‌آیند. قنادی تیفانی 35 سال است که در بهبودی دایر است.

معزز صاحب این شرینی فروشی معتقد است زولبیای تبریزی و تهرانی فرق دارند.
او می‌گوید زولبیا در دو نوع تهرانی و تبریزی در بازار وجود دارد. زولبیا تبریزی با نشاسته خشک و ماست پرچربی که آب آن گرفته می‌شود به مرحله تولید می‌رسد و زولبیا تهرانی با نشاسته تر تهیه می‌شود و به جای ماست آب به خمیر آن اضافه می‌کنند که زولبیا را سفید تر می‌کند.

البته تیفانی زولبیاهایش همه تبریزی هستند و شاید به خاطر همین ادعای تیفانی است که ماه رمضان مغازه او یکی از معدود مغازه‌هایی است که صف قبل از افطارش مثل صف نانوایی شلوغ است!

عزیز آقا کره و پاستور

قنادی پاستور را که می‌شناسید، این قنادی به نظر ما قدیمی است، اما زیاد هم قدیمی نیست! در مقایسه با لادن، گواهی، میهن، فرحبخش و... این قنادی زیاد هم قدیمی نیست. اما خیلی‌ها از پاستور خرید می‌کنند و از آن راضی هم هستند. البته بنیان گذار پاستور تهران یعنی «عزیز آقا کره» دیگر در پاستور زولبیا درست نمی‌کند، او سالهاست به اصفهان رفته و قنادی پانته آ را راه‌انداخته، اما حالاهم در پاستور زولبیا می‌پزند، زولبیاهایشان یا تهرانی است و یا تبریزی، زیاد مارک دار نیست. اما قنادی پاستور است که به مشتری این قنادی اطمینان خاطر می‌دهد.

از گاندی تا دم در خانه شما

شیرینی فروش‌ها و زولبیا پز‌های خوب فقط همین‌ها نیستند، اینها را از باب قدمت و نکات جالبت توجه یادآوری کردیم. در محله‌های تهران قنادی‌های خوبی هستند که می‌توانند اجناس با کیفیت را به شما بدهند، خودتان بهتر می‌توانید پیدایشان کنید. غیر از این موارد که گفتیم، قنادی میهن میدان منیریه، قنادی گاندی در خیابان گاندی که آن هم وصف خاص و خوبی دارد، قنادی بی بی بالاتر از بولینگ و ... هم هستند، که گزارش ما بیشتر از این جا نداشت که یادآوریشان کنیم.

اما وقتی زولبیا و بامیه می‌خرید، نگاه کنید زیاد تیره نباشد، و حتما از جایی بخرید که مشتری زیاد دارد، اینها نشانه‌های یک زولبیای خوب هستند،؛ نشانه‌هایی که در قنادی‌های قدیمی همیشه پیدا می‌شوند، اما این دلیل نمی‌شود که در قنادی‌های جدید این نشانه‌ها نباشند.
در ضمن مواظب وزن خودتان هم باشید.

توصیه قناد

فقط یک قناد می‌تواند متوجه بشود که یک زولبیا با کیفیت است یا نه. البته منظورمان از کیفیت طعم زولبیا نیست. قنادان توصیه می‌کنند که زولبیاهایی که رنگ روشن تر دارند، زولبیاهای بهتر و با کیفیت تری هستند. طعم زولبیا هم نشان می‌دهد که در روغن چندبار مصرف پخته شده یا نه. این دو فاکتور مهمترین عوامل کیفیت یک زولبیای خوب هستند.

برای خریدن زولبیا و بامیه مردم در صف‌های طولانی می‌ایستند تا این شیرینی پرقند وچربی والبته خوشمزه را به سر سفره افطار برسانند. اما باید بدانیم که با مصرف بی رویه زولبیا وبامیه علاوه بر سیل کالری اضافی که به بدنمان سرازیر می‌کنیم، بسته به نوع روغنی که درتهیه این شیرینی بکاررفته است از اسید‌های چرب ترانس وخواص بیماریزایی آن بخصوص بیماری‌های قلبی عروقی وسرطان هم بی نصیب نمی‌مانیم.

در هر حال در خرید زولبیا و بامیه مواظب این سه مورد باشید:

1. عطر و طعم مناسب و رنگ روشن داشته باشد و سوختگی و تغییر رنگ قهوه‌ای در آن مشاهده نشود.
2. ذرات سوخته شده روی زولبیا و بامیه وجودنداشته باشد.
3. جعبه هم مهم است. حتما زولبیا و بامیه را در جعبه‌های استاندارد که یک لایه نازک داخل خود دارند بخرید.
منبع : تابناک
دسته ها : خبر - اجتماعی
سه شنبه دهم 6 1388
X