دسته
وبلاگهاي برگزيده
ارتباطات
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 1454191
تعداد نوشته ها : 2594
تعداد نظرات : 825
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان
تهدید رفسنجانی به افشای سوابق آیت‌الله یزدی در دوران امام و در زمان انتخاب رهبری پس از رحلت امام

تهدید رفسنجانی به افشای سوابق آیت‌الله یزدی در دوران امام و در زمان انتخاب رهبری پس از رحلت امام

 رئیس مجلس خبرگان رهبری اصل ولایت فقیه را محور جمهوری اسلامی خواند و گفت: اگر ولایت و جایگاه رهبری آسیب ببیند نمی‌توان آینده خوبی برای کشور متصور بود.

به گزارش مهر، جمعی ازاستادان علوم سیاسی دانشگاههای قم صبح امروز سه‌شنبه با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام دیدار کردند. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در این دیدار در پاسخ به پرسش‌ها و نظرات جمع حاضر تاکید کرد: اسلام کاملترین مکتب برای اداره همه ابعاد جامعه است و مکتب اهل بیت (ع) محکم‌ترین منبع شناخت اسلام و قرآن است.

 وی افزود: انقلاب اسلامی ایران این راه را انتخاب کرده و در بررسی عملکرد سی ساله جمهوری اسلامی، نقاط قوت ناشی از حرکت در مسیر اسلام و نقاظ ضعف مربوط به اشخاص و انحراف آنها از دستورات اسلامی است.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با بیان اینکه ساختار نظام اسلامی متکی بر اسلام و سرمایه اعتماد مردم است و هر گونه انحراف از آن می‌تواند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد، تصریح کرد: اسلامیت و جمهوریت در قانون اساسی جداشدنی نیستند.

 آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه اصل ولایت فقیه را محور جمهوری اسلامی خواند و گفت: اگر ولایت و جایگاه رهبری آسیب ببیند نمی‌توان آینده خوبی برای کشور متصور بود.

 رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین در پاسخ به پرسش یکی از حاضران درباره آنچه علت حملات و تخریب علیه وی توسط برخی اشخاص از جمله آقای یزدی خوانده شد، گفت: مهمترین دلیل این حملات، مواضع اینجانب درباره لزوم رعایت حقوق مردم و همچنین دفاع از شخص رهبری و پرهیز از افراط بر اساس عقیده و اعتقاد قلبی‌ام است.

 وی افزود: درمورد سخنان اخیر آقای یزدی همانگونه که قبلا هم گفتم جوابم تاکنون به سخنان توام با عصبانیت و غرض‌آلود ایشان سلام بوده است، ولی با صحبت‌های دیروز ایشان و اطلاعات رسیده، این بار بوی توطئه به مشام می‌رسد و درباره مسائل ایشان در زمان امام راحل و درجلسه انتخاب رهبری بعد از ارتحال امام و درقوه قضاییه به صورت کتبی مطالبی را گوشزد خواهم کرد.

 آیت الله هاشمی رفسنجانی همگان به ویژه فعالان در عرصه سیاست را به رعایت اخلاق و تقوا دعوت کرد و گفت: رعایت نکات اخلاقی، توصیه‌های اسلام و نحوه عملکرد ائمه در برخورد با مسائل جامعه و مردم می‌تواند نظام اسلامی را به عنوان الگوی جهانی مطرح سازد.

 دراین دیدار برخی استادان با بیان نکاتی درباره جامعه اسلامی از دیدگاه نظری و عملی و همچنین تجربه حکومت اسلامی در سی ساله اخیر در ایران، نظراتشان را مطرح کردند.

منبع : خبر آن لین

دسته ها : سخنرانی - سیاسی
سه شنبه ششم 11 1388
رهبر معظم انقلاب:همه بدانند از طرف ملت ایران و از طرف خود به هیچکس باج نخواهیم داد

رهبر معظم انقلاب:همه بدانند از طرف ملت ایران و از طرف خود به هیچکس باج نخواهیم داد

 رهبرمعظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از مردم استان مازندران، از جمله مردم آمل و همچنین علما و مسئولان استان، حوادث تاریخی را درس آموز و عبرت انگیز برای ادامه مسیر آینده ، دانستند.

به گزارش پایگاه حفظ و نشر آثار مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار با اشاره به بی اثر بودن طراحی های مختلف سی سال گذشته به دلیل ایمان و حضور هوشمندانه مردم در صحنه تأکید کردند: امروز نیز مهمترین وظیفه آحاد مردم به ویژه جوانان و افراد تأثیرگذار، حضور در صحنه دفاع از انقلاب و نظام اسلامی و اعتماد به مسئولان است، و اصلی ترین وظیفه مسئولان هم تلاش و کار بی وقفه و همه جانبه و تدبیر برای حل مشکلات و سرعت بخشیدن به حرکت رو به جلوی کشور است.

رهبر انقلاب اسلامی در این دیدار که به مناسبت حماسه ششم بهمن مردم آمل در سال 1360 برگزار شد، با اشاره به نقش آفرینی مردم مؤمن و انقلابی آمل در حادثه ششم بهمن افزودند: این موضوع آنقدر اهمیت داشت که امام (ره) آن را در وصیت نامه تاریخی خود ذکر کردند تا فراموش نشود و برای آیندگان بماند.

حضرت آیت الله خامنه ای با تأکید بر لزوم درس و عبرت گرفتن از حوادث مختلف انقلاب اسلامی بویژه حماسه ششم بهمن مردم آمل، خاطرنشان کردند: تعبیر ظاهری هزار سنگر از شهر آمل به دلیل سنگربندی خیابانها در حادثه ششم بهمن سال 60 است اما تعبیر واقعی آن به معنای سنگر دلها است که با این تعبیر، به عدد هر انسان مؤمن و با انگیزه ای، سنگری در مقابل تهاجم دشمن وجود دارد.

ایشان ضمن آسیب شناسی از شکست حرکت برخی ملتها در جهت اهداف و آرمانهای بزرگ تأکید کردند: علت اصلی توقف و شکست حرکت این ملتها، آماده نبودن برای مواجهه با خطرات بود و یکی از درس های حوادث تاریخی، آماده شدن برای خطرات پیش رو و شناخت دقیق آنها است.

رهبر انقلاب اسلامی در تحلیل حوادث سی ساله انقلاب اسلامی و چگونگی انحراف برخی جریانها و گروهها و در نهایت ایستادگی آنها در مقابل مردم، افزودند: در اوائل انقلاب برخی افراد و جریانها که مدعی روشنفکری و طرفداری از رأی مردم و خلق بودند و شعار دموکراسی می دادند در مقابل خلقی که نظام اسلامی را با بهای سنگینی برسر کار آورده و به آن رأی داده بودند، ایستادند و با مردم مقابله مسلحانه کردند.

حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به ترکیب این جریانها و گروهها که شامل منافقین، افراد کافر، طرفداران غرب، و حتی متظاهرین به دین بودند، خاطرنشان کردند: این جریانها ابتدا با سخنان روشنفکرانه به مبانی امام (ره) و جمهوری اسلامی اعتراض کردند و سپس به تدریج میدان مبارزه فکری و سیاسی را به میدان مبارزه مسلحانه و اغتشاش گری تبدیل و برای مردم و مسئولان در زمان جنگ مزاحمت ایجاد کردند.

ایشان با تأکید بر اینکه هویت جمهوری اسلامی ایران همان هویت مردم و عزم و ایمان آنها است، افزودند: در آن زمان با لطف و هدایت الهی، مردم در صحنه حاضر شدند و همه توطئه ها را خنثی کردند. البته این به معنای تمام شدن توطئه ها نبود ولی مهم آن بود که مردم بیدار و در صحنه حاضر بودند و به حرکت خود تا به امروز ادامه دادند.

رهبر انقلاب اسلامی همچنین در تحلیل عملکرد جبهه معارضان نظام اسلامی در طول سی سال گذشته خاطرنشان کردند: در این جبهه همواره دو خطای فاحش وجود داشته است، نخست آنکه خود را بالاتر از مردم می دانستند و دوم آنکه به دشمنان ملت دل بسته بودند.

حضرت آیت الله خامنه ای در تبیین خطای اول معارضان نظام اسلامی افزودند: نتیجه بالاتر دانستن خود، از مردم، این می شود که اگر مردم در یک حرکت قانونی، اقدام و یا انتخابی کردند، معارضان در مخالفت با اقدام مردم آن را عوام گرایی و مردم را عوام می خوانند.

ایشان با اشاره به دل بستن معارضان نظام اسلامی به دشمنان مردم خاطرنشان کردند: در طول سی سال گذشته دولت امریکا و رژیم صهیونیستی و صهیونیستهای دنیا، دشمن ترین دشمنان ملت ایران بوده اند و امروز هم حقاً و انصافاً دشمن ترین دشمنان هستند و دل بستن به این دشمنان خطای بزرگی است.

رهبر انقلاب اسلامی افزودند: وقتی دشمن وارد میدان شده است، باید متوجه شویم و اگر خطا و اشتباهی هم انجام دادیم، آن را تصحیح کنیم.

حضرت آیت الله خامنه ای بی اثر بودن توطئه های امریکا در سی سال گذشته را بسیار واضح و آشکار دانستند و تأکید کردند: دلیل بی اثر بودن توطئه ها، این است که امروز جمهوری اسلامی ایران دهها برابر قویتر از روزها و سالهای اولیه شده است و به حرکت خود با شتاب و قدرت بیشتر ادامه می دهد.

ایشان با اظهار تعجب از عبرت نگرفتن دشمنان ملت ایران، از بی اثر بودن توطئه های قبلی و تلاش برای برنامه های جدید و در عین حال تکراری افزودند: آمریکاییها می گویند 45 میلیون دلار بودجه تصویب کرده اند تا از طریق اینترنت جمهوری اسلامی ایران را شکست دهند که این نشان دهنده اوج درماندگی دشمن است زیرا آنها تاکنون دهها 45 میلیون دلار صرف مقابله با نظام اسلامی از طریق کار دیپلماسی، تحریم، اعزام جاسوس، استخدام مزدور و روشهای دیگر کرده اند ولی به هیچ نتیجه ای نرسیده اند.

رهبر انقلاب اسلامی ناتوانی دشمن در فهم واقعیت انقلاب اسلامی و قدرت مردمی آن را از سنت های الهی دانستند و خاطرنشان کردند: دشمنان ملت ایران مدتها طراحی کردند تا بتوانند به بهانه ای در تهران آشوب ایجاد کنند اما نتیجه این طراحی، آیا غیر از بیداری و هوشیاری بیشتر مردم در دفاع از جمهوری اسلامی شد.

حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: حوادث اخیر باعث شد تا همه مردم برای حضور بیش از پیش در صحنه دفاع از جمهوری اسلامی، احساس وظیفه کنند.

ایشان خاطرنشان کردند: البته در مقاطعی برخی طراحی های دشمن برای وادار کردن نظام اسلامی به باج دادن بوده است اما امام بزرگوار (ره) هیچگاه باج نداد و همه بدانند ما نیز از طرف ملت ایران و از طرف خود به هیچکس باج نخواهیم داد.

رهبرانقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ملت ایران بر حرف حق خود ایستاده است و از آن کوتاه نخواهد آمد، افزودند: ملت ایران می خواهد ملتی مستقل، پویا، حرکت کننده به جلو، عامل به احکام اسلامی، و قدرتمند برای دفاع از حقوق و عقاید خود باشد. آیا این خواسته های بحق، جرم است؟

حضرت آیت الله خامنه ای خاطرنشان کردند: ما براساس دستورات اسلام معتقدیم هرگاه حق و باطل در مقابل یکدیگر قرار گیرند، اگر اصحاب حق، صادقانه در مسیر خواسته حق خود ایستادگی کنند، قطعاً باطل شکست خواهد خورد و تجربه سی سال گذشته نیز همین موضوع را اثبات کرده است.

 ایشان در تشریح وظایف مردم و مسئولان در شرایط فعلی خاطرنشان کردند: مهمترین وظیفه آحاد مردم و مسئولان به ویژه جوانان و افرادی که سخن آنان در میان مردم تأثیرگذار است، حفظ احساس مسئولیتِ حضور در صحنه است.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: امروز هیچکس نباید بگوید من تکلیف و مسئولیتی ندارم بلکه همه باید در دفاع از نظام جمهوری اسلامی که دفاع از اسلام، حقوق مردم و عزت کشور است، احساس مسئولیت کنند.

حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: مردم همواره این احساس مسئولیت را به اثبات رسانده اند که نمونه واضح آن راهپیمایی نهم دی بود و در 22 بهمن نیز مردم حضور، آمادگی و سرزندگی خود را همچون گذشته نشان خواهند داد.

ایشان وظیفه مسئولان کشور را نیز کار و تلاشِ همراه با تدبیر برای حل مشکلات دانستند و خاطرنشان کردند: مسئولان قوای سه گانه و همه مسئولان باید کار برای مردم و تدبیر در امور را وظیفه خود بدانند و لحظه ای از آن غفلت نکنند.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: نباید حرکت رو به جلوی کشور لحظه ای کُند شود بلکه باید با سرعت بیشتر و همه جانبه تر ادامه یابد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین وظیفه آحاد مردم در قبال مسئولین را، اعتماد به آنها و پشتیبانی از مسئولان برشمردند و خاطرنشان کردند: یکی از هدفهای دشمن، بی اعتماد کردن مردم به مسئولان است و همه باید در این خصوص هوشیار باشند.

ایشان افزودند: البته پشتیبانی از مسئولان به معنای تذکر ندادن و یا پرهیز از انتقاد بجا و صحیح، نیست اما این تذکر و یا انتقادِ لازم باید همانند تذکر دو همسنگر به یکدیگر باشد و نه بصورت مقابله و رودرویی.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: قرائن فراوان نشان می دهد که دست قدرت الهی پشتیبان این ملت است و خداوند متعال با فضل و عنایت خود، و دعای مستجاب حضرت ولی عصر(عج) این ملت را به هدفهای بلند خواهد رسانید و دشمن را در مقابل این ملت بزرگ ذلیل و خاکسار خواهد کرد.

 حضرت آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود در تجلیل از افتخارات و رشادتهای مردم مؤمن مازندران بویژه مردم آمل خاطرنشان کردند: چهره آمل در عرصه های مختلف از جمله عرصه مجاهدت فی سبیل الله و وادی علم، فقاهت، معرفت و عرفان چهره درخشانی است و امروز نیز بزرگان روحانی آملی از افتخارات حوزه های علمیه و از ذخائر با ارزش روحانی کشور هستند.

در ابتدای این دیدار آیت الله طبرسی نماینده ولی فقیه در استان مازندران و امام جمعه ساری، در سخنانی ضمن اشاره به سوابق تاریخی و ارادت ویژه مردم مازندران به اهل بیت علیهم السلام و جانفشانی مردم این منطقه در صحنه های مختلف دفاع از انقلاب اسلامی از جمله  حماسه ششم بهمن آمل و دوران دفاع مقدس تأکید کرد: مردم مازندران همواره آماده دفاع از آرمانهای امام (ره) و ارزشهای انقلاب، و گوش به فرمان رهبر انقلاب اسلامی هستند.

 

منبع : خبر آن لاین

دسته ها : سخنرانی - سیاسی - رهبری
سه شنبه ششم 11 1388
"امام می‌فرمود دروغ نگوئید و فحش ندهید"
مدیر مسوول روزنامه اطلاعات: امام همیشه سفارش می کرد در کارهایتان فقط خدا را در نظر بگیرید و به آن عمل کنید.
ایرنا: حجت‌الاسلام والمسلمین"سیدمحمود دعایی"مدیرمسئول روزنامه اطلاعات روز دوشنبه در مراسم تجدید میثاق اصحاب فرهنگ و رسانه با آرمانهای امام با بیان خاطره ای از امام پرداخت و گفت: امام می فرمود دو چیز را هیچ وقت فراموش نکنید" یکی دروغ نگویید و دیگری به هم دیگر فحش ندهید.

حجت‌الاسلام والمسلمین" سیدمحمود دعایی" در دوران مبارزه و قبل از پیروزی انقلاب، همراه امام خمینی(ره) بوده و به همین دلیل، خاطرات مهمی از آن دوران دارد.

وی پس از پیروزی انقلاب، شش دوره نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بود و از سال های نخستین پیروزی انقلاب تاکنون اداره روزنامه اطلاعات را برعهده داشته است.

وی روز دوشنبه در مراسم تجلیل اصحاب رسانه با آرمانهای امام خمینی (ره) با بیان خاطره ای گفت : امام همیشه سفارش می کرد در کارهایتان فقط خدا را در نظر بگیرید و به آن عمل کنید.

دعایی تاکید کرد: امروز آمدیم در کنار امام به این شخصیت بزرگ ادای احترام کنیم و با ایشان تجدید پیمان ببندیم و بگویم ما اصحاب هنر ورسانه تا آخرین لحظه عمر با شما هستیم .

دعایی تصریح کرد: امام شخصیت بزرگی بود ،امام یک روشنفکر بود و همیشه به هنر و هنرمند ارج می گذاشت .

مدیر مسوول روزنامه اطلاعات ادامه داد:اگر بخواهیم یک جامعه هنری سالم وخوب داشته باشیم باید آزموده های امام راحل را سرمشق کارهایمان قرار دهیم.
دسته ها : سخنرانی - سیاسی
سه شنبه ششم 11 1388
انصاری: دل ما خون است که در برخی راهپیمایی‌ها شعارهای ساختارشکنانه داده شده است
همراه با انتقاد تند از فضای سیاسی کشور مطرح کرد

انصاری: دل ما خون است که در برخی راهپیمایی‌ها شعارهای ساختارشکنانه داده شده است

احزاب و تشکل ها  - مجید انصاری گفت:« نظریه‌ سیاسی امام خمینی مبتنی بر اتکا به رای مردم بوده است و این اصل تا آخرین لحظه‌ عمر پربرکت ایشان حاکم بود.»

به گزارش ایسنا این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام که صبح امروز در هشتمین کنگره‌ سراسری حزب مردم‌سالاری حضور یافت و به تبین دیدیگاه خود درباره شاخص های حکومتی امام خمینی (ره)،انتقاد از عدم اجرای کامل قانون اساسی و نقد دولت پرداخت.مهمترین بخش های سخنان وی را در ادامه بخوانید

  * وقتی امام خمینی(ره) به حکومت رسیدند همواره در کنار مردم، برای دفاع از حقوق آن‌ها، بیان حق و برداشتن لکنت از زبان مردم تلاش کردند.

*نظام ما برخلاف بسیاری از نظام‌های دیگر ایدئولوژیک است و بنیان‌گذار آن هم یک مرجع تقلید بزرگ، فیلسوف کم‌نظیر، اسلام‌شناس و مفسر قرآن است. امام (ره) از ابتدا بر اسلام تکیه داشتند و برهمین اساس انقلاب کردند.این نظام یک مجموعه‌ به هم پیوسته است و نمی‌توان قسمتی از آن را پررنگ و قسمتی را کمرنگ کرد.

*اگر در ابتدای انقلاب رفراندوم نمی‌شد، باز هم مردم نظام و قانون اساسی را می‌پذیرفتند، ولی امام (ره) توجه داشت مردم صاحب حق هستند و نمی‌تواند چیزی را یکطرفه مطرح و بر مردم تحمیل کند؛ چنان‌چه در همان زمان در مصاحبه با لوموند فرمودند اگر مردم نخواهند، حجت بر من تمام است و ما برمی‌گردیم.

* قانون اساسی یک مجموعه به هم پیوسته است. یعنی نمی‌شود اصولی از آن را پذیرفت و اصولی دیگر را نپذیرفت.

* مهم‌ترین رکن در این قانون اساسی، جمهوریت و اسلامیت در کنار هم است و در واقع جمهوریت در دل اسلامیت است و به معنای دیگر نظامی که مبتنی بر خواست مردم نیست، اسلامی هم نیست؛ چرا که اسلام نخواسته است چیزی را بر مردم تحمیل کند.

* شعار مهرورزی، شعار دولت نهم بود ولی متاسفانه طی چند دهه‌ گذشته در قبل و بعد از انقلاب، کینه و نفرتی که امروز براساس سیاست‌ها و تبلیغات نادرست در جامعه به وجود آمده بی‌سابقه است. امروز به راحتی آب خوردن در برخی سایت‌ها، صداوسیما و حتی در تریبون نماز جمعه آبروی افراد برده می‌شود و همه ما می‌بینیم مومنانی در تریبون‌های رسمی به عنوان برانداز، خائن و عنصر بیگانه خطاب می‌شوند.

*امام فرمود «نگذارید انقلاب پس از من به دست نااهلان بیفتد».ببینید محرمان و معتمدان امام (ره) چه کسانی بودند؟ من نمی‌خواهم بگویم که امروز انقلاب به دست نااهلان افتاده،ولی ببینید که امروز آن اهل‌های دوران امام (ره) کجا هستند؟ آیا خانواده‌ شهید مطهری در این کشور محترم است؟ آیا دودمان شهید بهشتی در این کشور محترم است؟ آیا خانواده‌های شهید همت و شهید باکری محترم هستند؟ آیا آیت‌الله هاشمی رفسنجانی که شناسنامه انقلاب اسلامی و یار همیشگی امام (ره) بوده‌اند محترم است؟ آیا این سقوط اخلاقی نیست که عده‌ای طلبه در قم سازمان داده شوند که اگر مرجع تقلیدی خلاف شاخص‌های مورد تایید آنها حرفی زد یا فتوایی داد به بیت او حمله کنند؟ حال می‌خواهد آن فرد حضرت آقای جوادی آملی باشد یا آقای صانعی یا منتظری و دیگران. آیا این سقوط اخلاقی نیست که روزنامه‌ای به خود حق می‌دهد به محض آن‌که آیت‌الله اردبیلی فتوایی صادر کرد، هرچه می‌خواهد در این رابطه بگوید و بنویسد؟»

 

*شخصا حوادث روز عاشورا را ندیدم ولی فرض می‌گیریم که آن حرکت انجام شد که البته باید محکوم شود. ولی آیا این درست است که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تریبون در اختیار افراد تند قرار دهد و پلاکاردهایی از پول بیت‌المال علیه شخصیت‌های نظام و با آن شعارها و ناسزاها در دست گرفته شود؟

*خدا شاهد است که دل ما خون است که در برخی راهپیمایی‌ها شعارهای ساختارشکنانه داده شده است، ولی باید بدانیم که وقتی گروهی سامان پیدا می‌کنند که شبانه در شهر راه بیفتند و بر در و دیوار شعارهایی علیه شخصیت‌های بزرگ نظام بنویسند، طبیعی است که عده‌ای هم تحریک و ناراحت می‌شوند و آن نام‌ها را پاک کنند و چیز دیگری جای آن بنویسند.»

* چرا برخی که بیش از دیگران باید حرمت نگه دارند بیشتر تیشه به ریشه می‌زنند؟ و اصرار دارند که مدام یک گروه را بمباران کنند و وقتی هم که آخ گفتند، بگویند برانداز هستند؟ من این‌جا عرض می‌کنم که براندازی عبارت از این است که ما کرامت، فضایل اخلاقی و حقوق مردم را نادیده بگیریم.

*امروز راهی جز اجرای تمام‌عیار قانون اساسی نداریم.»

* به عنوان یک شهروند از مجلس گلایه دارم. متاسفانه در پاره‌ای از موارد مماشات بیش از حد است. تمام شاخص‌های رشد و توسعه برخلاف چشم‌انداز است و برنامه‌ چهارم توسعه رو به سقوط است. حق مردم این نبود که پس از تدوین برنامه چهارم و آن درآمد بادآورده نفتی، این‌طور با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم کنند.

 

*این افتخاری برای کشور نیست که دروازه‌های آن به روی کالاهای بیگانه باز شده است و حتی سنگ قبر هم از چین وارد می‌شود. امروز در سبد آجیل شب عید مردم ایران پسته‌ آمریکایی و خارجی هم وارد شده است.

* آیا این کرامت انسانی است که سرمایه‌های اجتماعی به تاراج برود و نتیجه‌ تربیت مدیران در این نظام، دور ریخته شود؟ به کار نگرفتن اصلاح‌طلبان و به کار نگرفتن افرادی نظیر ناطق نوری و ولایتی، پیشکش؛ در خود همین مدیران دولت نهم هم این مشکل بارز است. در کجای دنیا طی چهار سال و نیم، چهار وزیر کشور، سه وزیر اقتصاد، چند رییس کل بانک مرکزی عوض می‌شود؟ آقای محسنی اژه‌ای که اصلاح‌طلب نبود. آقای صفارهرندی که از کیهان بود و آقای لنکرانی هم که از اصلاح‌طلبان نبوده است.

* به نظر من آقای پورمحمدی قوی‌ترین وزیر دولت نهم بود. ولی ایشان هم برکنار شدند.آیا این همین روحیه شور، تعامل و مردم‌سالاری است؟.

* من از نمایندگان مجلس خواهش می‌کنم که از حقوق مردم دفاع کنید. خواهش می‌کنم که از حق کسانی که تنور انتخابات را گرم کردند و امروز مزد خود را در سلول‌ها می‌گیرند دفاع کنید. خدا می‌داند که اگر مشکلی برای توقف کار یک روزنامه وجود داشته باشد، آن مربوط به ستون آن روزنامه‌ای است که هر روز حرف‌هایی را می‌نویسد که حتی لات‌های مشروب‌خور زمان شاه هم نمی‌گفتند. چرا باید روزنامه‌هایی این‌چنین در حاشیه‌ی امن باشند ولی برخی روزنامه‌ها مثل مردم‌سالاری و آفتاب یزد یا برخی دیگر از روزنامه‌ها مدام در معرض تذکر و تعطیلی قرار بگیرند؟

 

* مجمع روحانیون مبارز طی سه نامه از وزارت کشور درخواست مجوز کرد و هر بار بهانه‌هایی آوردند و در نهایت هم گفتند چرا خود را خسته می‌کنید؟ شما هم بیایید در راهپیمایی که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی دعوت کرده است شرکت کنید، یعنی همان راهپیمایی که برگزار شد و در آن به ما فحش و ناسزا دادند. آیا ما باید در راهپیمایی که در آن به ما فحش می‌دهند شرکت می‌کردیم؟

* از مسوولان برگزاری مراسم 22 بهمن می‌خواهیم که حداقل حرمت 22 بهمن را حفظ کنید و آن را مصادره به مطلوب نکنید.من در همین جا اعلام می‌کنم که شعارهای اصلاح‌طلبان در 22 بهمن شعارهای 30 ساله‌ انقلاب نظیر استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی است؛ همان‌طور که در روز قدس هم چنین بود. چرا بیانیه‌ مجمع روحانیون مبارز که پس از روز قدس صادر شد را منعکس نکردند و صدا و سیما حتی اشاره‌ای هم به آن نکرد؟

 

* هر سال آقای خاتمی در خانه‌ هنرمندان به مناسبت روز عاشورا سخنرانی می‌کردند و امسال قرار شد به خاطر برخی محدودیت‌ها در جوار بیت امام (ره) و در حسینیه جماران برگزار کنند و من خودم در آن‌جا حضور داشتم و شهادت می‌دهم که مردم عزاداری سیدالشهدا می‌کردند ولی با چه مجوزی نیرو آوردند و با میل‌گرد و چوب و چماق به جان مردم افتادند و مردم را کتک زدند؟ شیشه‌های حسینیه جماران را شکستند و به بیت امام (ره) اهانت کردند؟

* مراسم ما را که به هم می‌زنید، بیانیه‌های ما را در صدا و سیما منعکس نمی‌کنید، روزنامه‌ها هم که تکلیفشان مشخص است و سایت مجمع روحانیون را هم که فیلتر کرده‌اید. پس می‌گویید چطور با مردم حرف بزنیم؟ ما معتقدیم که VOA و BBC خیرخواه ما نیستند و طبیعی است که به دنبال منافع خود باشند و هر کشوری به دنبال منافع خود است، ولی باید دید که چه کسی 6 میلیون شنونده و بیننده را برای این شبکه‌ها درست کرده است؟ و این آماری است که خود آقایان اعلام کردند. چرا باید کار به جایی برسد که نوبت‌دهی دیش ماهواره در قم 12 روزه بشود؟ و کار به جایی برسد که سخن مردم ایران در رسانه‌های بیگانه شنیده شود؟ آیا مجلس نباید راجع به صداوسیما و یا عدم کفایت برخی افراد که دارایی‌های مردم را به تاراج بردند و به حراج گذاشته‌اند تحقیق و تفحص کند؟ 

منبع : خبر آن لاین
دسته ها : سخنرانی - سیاسی
دوشنبه پنجم 11 1388
سید کاظم اکرمی ، وزیر آموزش و پرورش دولت میرحسین موسوی،  اظهارات روح الله حسینیان درباره حقوق مادام العمر وزیران دولت موسوی را تکذیب کرد.

حسینیان در سخنرانی هفته گذشته اش در مسجد اهل بیت (ع) قم گفته بود که در زمان میرحسین موسوی بخشنامه شده بود که وزرا به صورت مادام العمر حقوق وزارت بگیرند.

به گزارش برخی پایگاه های خبری ، وزیر آموزش و پرورش دولت موسوی ضمن تکذیب وجود چنین بخشنامه ای گفته است: اگر آقای حسینیان این بخشنامه را دارند در اختیار مطبوعات بگذارند تا حقیقت روشن شود.

اکرمی ادامه داده: در مهر ماه سال 67 که اولین ماه پایان همکاری بنده با کابینه دولت آقای موسوی بود دیگر حقوقی برایم واریز نشد. بنابراین نمی دانم آقای حسینیان بر چه اساسی این مطالب را بیان کرده اند.

وزیر آموزش و پرورش کابینه موسوی در ادامه افزوده است که "در دوره چهار سال حضورم در دولت شاهد نبودم که یک نفر از وزیران مهندس موسوی برای مسافرت های خارجی یک ریال حق ماموریت بگیرد. آقای موسوی بر روی این مسائل حساسیت به خرج می دادند و مدام سفارش می کردند که با حداقل هزینه ها سفرهای خارجی انجام شود."
منبع : فرارو
دسته ها : سخنرانی - سیاسی
دوشنبه پنجم 11 1388

مهر: آیت الله مکارم شیرازی ضمن انتقاد شدید از توسعه خرافات در چهره‌ها و ابعاد مختلف اجتماعی ، بهائیت و وهابیت را مجموعه‌ای از خرافات مورد حمایت دشمنان برای مقابله با اسلام دانست و گفت: باید جلوی این خرافات را گرفت و اجازه نداد برخی به مجرد خواب دیدن ، برای خود امامزاده درست کنند!

آیت الله ناصر مکارم شیرازی قبل از ظهر چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم قم برگزار شد در سخنانی نسبت به رواج و گسترش خرافات در جامعه هشدار داده و گفت: اگر دین با خرافات آمیخته شد تمام اصالت‌های آن از بین می‌رود.

وی با بیان اینکه مسئله دروغ به خدا و پیغمبر همواره در طول تاریخ وجود داشته، تصریح کرد: گروهی به انگیزه‌های مختلف در طول تاریخ این کار را انجام داده و خطرات بسیار زیادی ایجاد کرده‌اند.

آیت الله مکارم گسترش دامنه خرافات را از جمله این خطرات دانست و افزود: افراد مختلفی مسائلی را که اصلا در دین اسلام وجود نداشته دستاویز خود قرار داده و با ساختن خرافه علاوه بر اینکه چهره اسلام را خراب کردند، بهانه نیز به دست دشمن دادند.

خواب در اسلام به هیچ وجه حجت نیست

وی در ادامه به بررسی انگیزه‌های پیدایش خرافات در جامعه پرداخت و خواب را یکی از عوامل پیدایش خرافه معرفی و بیان داشت: خواب در اسلام به هیچ وجه حجت نیست و اگر خواب را حجت بدانیم هر روز کسی خوابی خواهد دید و مسئله ای درست خواهد کرد.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما نباید منابع اسلامی را آمیخته به خواب کنیم، تأکید کرد: اگر بخواهیم پایه و اساس را خواب قرار دهیم این کار رفتن به سوی خرافات است.

استاد حوزه در ادامه با بیان وقایعی در این زمینه تصریح کردند: البته باید جلوی این خرافات را گرفت و اجازه نداد برخی به مجرد خواب، امامزاده درست کنند.

وی بیان داشت: متأسفانه برخی از خطیبان به خواب تکیه می‌کنند و متأسفانه در صدا و سیما هم بعضا این موارد مشاهده می‌شود که ان شاء الله ترک شود.

ایشان همچنین با اشاره به برخی از اظهار نظرها در مورد مسجد مقدس جمکران اظهار داشت: این موضوع اصلا مستند به خواب نیست بلکه در بیداری است و حسن بن مثله در بیداری آن را دیده است و ما نیز مکرر به این امر اشاره کرده ایم.

جهل از عوامل خرافه است

وی با اشاره به برخی از مطالب مطرح شده در خصوص سحر و جادو تصریح کردند: سحر علم پیچیده‌ای است که نزد هر کسی نیست و آنچه در میان مردم رواج دارد خرافات و خیالات است و اگر این خرافات در کنار احکام دین قرار گیرد آن را خراب می‌کند.

وی افزود: متأسفانه بعضی افراد سودجو و حقه باز، بساط خرافه را پهن‌کرده و عده‌ای را دور خود جمع می‌کنند و با سوء استفاده از عقاید مردم، از خرافات به عنوان یک ابزار برای منافع مالی، جنسی و ... استفاده می کنند.

فرقه ضاله بهائیت و وهابیت، مجموعه‌ای از خرافات است

مکارم شیرازی، دشمن را از دیگر عوامل پیدایش خرافه دانست و فرمود: اینها می‌گویند وقتی ما اسلام را با خرافات آمیخته کردیم افراد دانشمند آن را کنار می گذارند.

وی مذاهب ساختگی خرافی از جمله فرقه ضاله بهائیت و وهابیت را مجموعه‌ای از خرافات دانست.

راه مبارزه با خرافات، گرفتن احکام از عالمان دین و بزرگان است

آیت الله مکارم در بخش دیگری از سخنانش با بیان احادیث اخلاقی از امام باقر (علیه السلام) به مذمت دروغ بستن به خدا، پیغمبر و ائمه اطهار (علیهم السلام) اشاره کرد و گفت: دروغ بستن به خدا و پیغمبر و خرافه ساختن و وارد کردن آن به دین گناهی نابخشودنی است، چونکه این کار باعث منحرف شدن برخی از مردم می شود.

مرجع تقلید شیعیان در ادامه بهترین راه مبارزه با خرافات را گرفتن احکام از عالمان دین و بزرگان دانست و تاکید کردند: طرفداران خرافات نمی‌گذارند با علما تماس گرفته شود چون خرافاتشان باطل می شود.

وی در پایان تاکید کرد: مردم اگر احکامشان را از سرچشمه که همان اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام) و علما و بزرگان هستند بگیرند هیچ وقت گرفتار خرافات نخواهند شد.

دسته ها : مذهبی - سخنرانی
پنج شنبه اول 11 1388

اظهارنظر هاشمی‌رفسنجانی در باره مناظره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تلویزیونی

 رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام اعتدال و سعه‌صدر در همه امور را اصلی‌ترین نیاز کشور در شرایط فعلی عنوان و تاکید کرد: افراط و تفریط مهم‌ترین مشکل کشور است و دلسوزان اسلام، انقلاب و نظام باید برای آن چاره‌اندیشی کنند.

آیت‌الله هاشمی رفسنجانی صبح روز سه‌شنبه در دیدار جمعی از اعضای شورای مرکزی انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها اقتصاد، سیاست در بعد داخلی و خارجی و فرهنگ را نیازمند تفکر اعتدالی عنوان کرد و گفت: رجوع به اندیشه‌های اسلامی و سخن قرآن و همچنین سیره پیامبر(ص) می‌تواند اهمیت اندیشه و عمل اعتدالی را مشخص کند. 

وی حل مسائل موجود کشور و ایجاد آرامش را با ‌ادامه حرکات افراطی از افراطی‌های دو طرف و عدم مراعات قانون و هتاکی‌ها میسر ندانست و تاکید کرد:‌ برای اداره امور نیاز به رضایت و اعتماد مردم داریم و این خواست اسلام است و همه باید در این مسیر حرکت کنیم. 

وی در پاسخ به پرسش حاضران درباره شیوه حل مسائل فعلی تاکید کرد: رجوع به سخنان اخیر مقام معظم رهبری در حاکمیت قانون و پرهیز از اعمال خودسرانه و همچنین کمک به ایشان توسط همه نیروهای سیاسی و اصیل انقلاب که به اسلام، نظام و قانون پایبند هستند، می‌تواند حل موضوع را به همراه داشته باشد و اقدامات نظیر انجام مناظرات مستدل و اظهارات رسانه‌ای به جای برخوردهای خیابانی می‌تواند این مسیر را هموار کند.

منبع : خبر آن لاین
دسته ها : سخنرانی - سیاسی
سه شنبه بیست و نهم 10 1388
موضع‌گیری دوپهلوی خواص مطلوب نیست</br>دشمن تلاش دارد ثروت عظیم ملی 22بهمن را متزلزل کند
مقام معظم رهبری:

موضع‌گیری دوپهلوی خواص مطلوب نیست
دشمن تلاش دارد ثروت عظیم ملی 22بهمن را متزلزل کند

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تصریح کردند: نظامی که به مردم متکی است مخالفینش نمی‌توانند آن را متزلزل کنند.


حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر انقلاب اسلامی روز سه‌شنبه در دیدار مسئولان شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و رؤسای ستادهای دهه فجر سراسر کشور، مهمترین ویژگی انقلاب اسلامی ایران و مراسم سالگرد انقلاب در سی سال گذشته را حضور انبوه و متحد مردم به عنوان عناصر اصلی شکل‌گیری انقلاب اسلامی و دلبستگی آنان به شعارهای اساسی انقلاب دانستند و تأکید کردند: در دوران فتنه و غبارآلود بودن فضا، وظیفه همه به ویژه خواص، موضع‌گیری شفاف و پرهیز از سخنان و مواضع دو پهلو است.

رهبر انقلاب اسلامی دهه فجر را یک پدیده منحصر به فرد برشمردند و در تبیین این موضوع افزودند: علت منحصر به فرد بودن دهه فجر این است که در طول سی سال گذشته، سالگرد انقلاب اسلامی همواره با حضور انبوهِ مردمی بوده که عناصر اصلی پدیدآورنده انقلاب هستند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای حضور میلیونها نفر در 22 بهمن هر سال را نشانه متکی بودن انقلاب به ایمان‌های مردم دانستند و خاطرنشان کردند: معنای این حضور انبوه و منسجمِ هر ساله این است که انقلاب اسلامی و نظام برخاسته از آن، متکی بر مردم و ایمان آنان است و علت اصلی ناتوانی دشمنان در متزلزل کردن نظام اسلامی نیز همین موضوع است. 

ایشان با اشاره به وحشت مخالفان نظام اسلامی، از این حضور خالص و گسترده مردمی با گرایشها و سلایق مختلف، در مناسبتهای گوناگون انقلاب به ویژه دهه فجر و 22 بهمن افزودند: دشمنان برای سرپوش گذاشتن بر این انسجام و وحدت تلاش دارند، با کمک عوامل خود، و در تبلیغات اینگونه وانمود کنند که انسجام و جهت‌گیری واحد مردم دچار انشقاق و چند دستگی شده است. 

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: در همین چارچوب در روز قدس که پایه و اساس آن در ضدیت با رژیم صهیونیستی است، گروهی معدود و فریب خورده، بر ضد موضوع فلسطین و به نفع رژیم صهیونیستی شعار دادند و در روز سیزده آبان نیز که روز برائت و نفرت ملت ایران از استکبار امریکایی است، بر ضد این حرکت و نظام اسلامی و اسلامیت شعار دادند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه ملت ایران دلبسته شعارهای اساسی انقلاب اسلامی است و عظمت ملت ایران نیز به برکت حضور مردمی در صحنه است، افزودند: جمهوری اسلامی با خواست و ایمان مردم شکل گرفته و تا کنون براساس همین خواست و ایمان با کمال اقتدار و احساس عزت و بی‌نیازی پیش رفته و از این پس نیز با اقتدار و عزت کامل بر همه دشمنان پیروز خواهد شد. 

ایشان تأکید کردند: انقلاب اسلامی یک حقیقت برخاسته از سنت الهی است و تا هنگامی که متکی بر ایمان، عشق و علاقه مردم است، قدرتهای جهانی اگر با یکدیگر نیز متحد شوند، نمی‌توانند صدمه‌ای به این انقلاب و مردم وارد کنند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، 22 بهمن را متعلق به ملت ایران، امام بزرگوار (ره)، و شهدا دانستند و تأکید کردند: دشمن تلاش دارد این ثروت عظیم ملی را متزلزل کند، بنابراین باید با تمام قوا در صحنه بود و عاقلانه و مدبرانه حرکت کرد. 

رهبر انقلاب اسلامی شناخت «لحظه و نیاز» و اقدام متناسب با آن را یک خصوصیت و ویژگی بسیار مهم برشمردند و خاطرنشان کردند: برخی از اهالی کوفه که با عنوان «توابین» چند ماه بعد از حادثه عاشورا قیام کردند و به شهادت رسیدند، به امام حسین (ع) ایمان داشتند و ان‌شاءالله در نزد خداوند هم مأجور هستند اما آن وظیفه‌ای را که باید عمل می‌کردند، انجام ندادند زیرا «لحظه» و عاشورا را نشناختند. 

ایشان، نهم دی امسال را یکی از «لحظه‌ها» دانستند و تأکید کردند: راهپیمایی نهم دی، نیاز لحظه‌ها بود که شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی به درستی اقدام کرد و مردم نیز به خوبی این نیاز را تشخیص دادند و 9 دی به یکی از قله‌های تاریخ انقلاب اسلامی تبدیل شد. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای 23 تیر سال 78 را نیز یکی دیگر از «لحظه‌ها» برشمردند و خاطرنشان کردند: راهپیمایی مردم در 22 بهمن با همه عظمتی که دارد، یک کار متعارف و دارای روال مشخص است اما راهپیمایی 23 تیر سال 78 و نهم دی امسال، یک کار متعارف نبود.

رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: شناخت موقعیت، و حضور در لحظه مناسب و مورد نیاز، اساس همه کارهاست. 

ایشان، موضع‌گیری شفاف و پرهیز از مواضع مبهم و دو پهلو را یکی از نیازهای مهم دوران فتنه و غبارآلودگی فضا دانستند و افزودند: دشمنان همواره مخالف شفاف بودن فضا هستند زیرا آنها در فضای غبارآلود و فتنه می‌توانند به اهداف خود برسند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: در شرایط کنونی همه جریانها و گرایشهای سیاسی داخل نظام باید خط و مرز خود را با دشمن به صورت شفاف مشخص کنند و در این میان وظیفه خواص بویژه خواصی که تأثیرگذاری بالایی دارند، بیش از دیگران است. 

رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: موضع‌گیری دو پهلوی خواص مطلوب نیست و خواص باید مواضع خود را در قبال سخنان و اقدامات دشمن، شفاف بیان کنند.

ایشان افزودند: وقتی سران استکبار و ظلم، و اشغالگران کشورهای اسلامی وارد میدان می‌شوند و موضع‌گیری می‌کنند، دو پهلو و مبهم سخن‌گفتن صحیح نیست؛ زیرا باید مشخص شود افرادی که داخل نظام جمهوری اسلامی هستند، چه موضعی دارند و آیا حاضر هستند از دشمن تبری بجویند؟ 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: هنگامی که عده‌ای در فضای فتنه و غبارآلودگی، با زبان، اسلام را نفی و در عمل نیز جمهوریت نظام را نفی می‌کنند و انتخابات را زیر سؤال می‌برند، انتظار از خواص این است که مرز و موضع خود را شفاف مشخص کنند.

ایشان تأکید کردند: شفاف‌سازی، دشمنِ دشمن و غبارآلودگی، کمک به دشمن است و این، یک شاخص و معیار برای عملکرد همه افراد و جریانها و به ویژه خواص است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به توطئه‌هایی که در سی سال گذشته بر ضد انقلاب اسلامی وجود داشته است، افزودند: ملت ایران تا کنون با لطف و عنایت خداوند از گذرگاههای بسیار سختی عبور کرده است و از این پس هم عبور خواهد کرد. 

رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه دشمنی‌ها با نظام اسلامی همچون گذشته در آینده نیز ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کردند: اگر ملتی بیدار، آگاه، با عزم و متکی بر ایمان و همراه با رویش باشد بر همه توطئه‌ها غلبه خواهد کرد. 

ایشان با اشاره به رویشهای انقلاب افزودند: نسل جوان کنونی و جوانانی که حتی پیروزی انقلاب اسلامی و مقاطع مهم آن را ندیده اند، نوخاسته‌ها و رویشهای انقلاب هستند که در مقایسه با نسل جوان اول انقلاب، بسیار بهتر و هوشیارانه تر عمل می کند. 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: با وجود همه توطئه‌ها، برگ و بار درخت مستحکم انقلاب روزافزون است. 

ایشان همچنین با قدردانی از زحمات شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، این نهاد را یکی از کهن‌ترین و پرسابقه ترین نهادهای جمهوری اسلامی دانستند و افزودند: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر اساس یک نیاز واقعی و صادقانه شکل گرفت و این نهاد در طول سی سال گذشته نیز همواره براساس شناخت لحظه و نیاز عمل کرده است. 

رهبر انقلاب اسلامی، حضور آیت‌الله جنتی در رأس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و اشراف وی بر کارها را یکی از عوامل اصلی حرکت این نهاد در مسیر صحیح و شناخت به موقع نیازها دانستند. 

در ابتدای این دیدار آیت‌الله جنتی رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ضمن اشاره به سابقه شورا و تشکیل آن در 12 مرداد 59، گزارشی از فعالیتها و عملکرد این نهاد در مقاطع مختلف به ویژه در راهپیمایی نهم دی امسال ارائه و از عملکرد بسیار خوب صدا و سیما در این رویداد مهم قدردانی کرد.

منبع : خبر آن لاین

دسته ها : سخنرانی - سیاسی - رهبری
سه شنبه بیست و نهم 10 1388
خاتمی: دل خوش نداشتن از حکومت دینی بدتر از سکولار شدن است

خاتمی: دل خوش نداشتن از حکومت دینی بدتر از سکولار شدن است

سید محمد خاتمی در واکنش به گزارش کمیته ویژه مجلس درباره حوادث کهریزک گفت:‌ این سندی تاسف‌بار از یک فاجعه است.

وی تاکید کرد: البته لابد در این گزارش ملاحظاتی بوده است، ولی همین اندازه کافی است که پشت همه علاقه‌مندان به نظام و اسلام و ایران را بلرزاند؛ امیدوارم با برخورد قاطع و البته قانونی و سریع تا حد امکان این فاجعه جبران شود.

به گزارش ایسنا رییس بنیاد باران در ادامه افزود : اگر به صورت منطقی اتفاقات رخ‌داده و افراط ها و رفتارهای نادرست مهار نشود، ممکن است خدای نکرده با وضعیت زیان‌باتری مواجه شویم که امیدوارم چنین نشود.

وی که در دیدار با 50 نفر از بازداشت‌شدگان پس از انتخابات سخن می‌گفت، از زندانی‌بودن تعدادی از فعالان سیاسی اظهار تاسف کرد و خاطرنشان شد: امیدوار بودیم با گذشت زمان و روشن شدن وارد نبودن اتهامات وارده، بسیاری از زندانی‌ها آزاد شوند؛ به ویژه که با فرونشستن هیاهوی اولیه پیرامون دستگیری‌ها و عدم اثبات بسیاری از ادعاهای مطرح شده که البته از روز نخست هم مشخص بود درست نیست، امید می‌رفت این امر تحقق پیدا کند و امنیت و آرامش به جامعه بازگردانده شود؛ البته منظور ما از امنیت، امنیت پادگانی نیست.

رییس‌جمهور سابق کشورمان در ادامه سخنانش با تاکید بر این‌که باید به زمینه‌های فکری و نظری مسائل توجه ویژه کرد، گفت: در بحبوحه یکی از جنگ‌هایی که امیرالمومنین (ع) داشتند‌ یک نفر از ایشان درباره مسأله‌ای متافیزیکی و عقیدتی سوال کرد، بعضی از اصحاب امام از این موضوع عصبانی شدند و به او نهیب زدند که اکنون زمان مناسبی برای مطرح کردن این‌گونه صحبت‌ها نیست، اما حضرت علی (ع) فرمودند اتفاقا اکنون زمان این‌گونه پرسش‌هاست، چراکه ما برای همین اصول و معیارها می‌جنگیم. به همین دلیل ما نیز باید این‌گونه باشیم و به مسائل تئوریک و نظری توجه بیشتری کنیم.

سیدمحمّد خاتمی افزود: البته دلایل دیگری نیز برای توجه به مسائل فکری و نظری وجود دارد. نخستین دلیل فقر و ضعف در مسائل تئوریک است و دلیل دوم تبلیغات و برخی سخنان نادرستی است که این روزها مطرح می‌شود.

دروغ های زیادی گفته شده
رییس بنیاد باران با انتقاد از آنچه رواج فضای تهمت در جامعه و حتی طرح برخی موارد از تریبون‌های رسمی خواند گفت: این تهمت‌ها و افتراها و سخنان ناصواب از آنجایی‌که پایه محکمی ندارد گرچه بر افرادی که بنیان فکر محکمی ندارند تاثیر می‌گذارد، اما بر توده مردم و متدینان که می‌توانند صحبت‌ها را از هم تفکیک کنند ممکن است یک لحظه تاثیر بگذارد ، اما اثر طولانی‌مدت ندارد؛ بلکه در درازمدت حتی اثر منفی و در خلاف جهت اتهام‌زنندگان خواهد داشت.

رییس بنیاد باران همچنین تصریح کرد: متأسفانه اتفاقات و عملکردهای ماه‌های اخیر سبب شده است به وجهه جمهوری اسلامی در افکار عمومی داخل و خارج از کشور ضربه وارد شود.

وی ادامه داد: دروغ‌های بسیاری در این روزها گفته شده است اما مردم وقتی کارها را می‌بینند متوجه می‌شوند بسیاری از معترضان بدخواه نیستند و اعتراض آنان بجاست.

خاتمی با اشاره به این‌که معترضان، منتقدان و اصلاح‌طلبان با تاکید بر حفظ معیارها و اصول اصلی انقلاب و تعهد به قانون اساسی پیش می‌روند، گفت: علی‌رغم تأکیدات چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب و کاندیداهای معترض و همراهی بدنه جامعه، عده قلیلی در هر دو جریان با سوء‌نیت و شیطنت می‌خواهند جو را رادیکال کنند. هدف آن‌ها این است که بخش کوچکی از مردم با توجه به صدماتی که دیده‌اند و عاطفی شده‌اند از آن‌ها پیروی کنند، اما با هوشیاری مردم بدنه اصلی معترضان به چارچوب قانون اساسی و روش‌های مسالمت‌آمیز و اخلاقِ اعتراض سیاسی پایبندند و حاکمیت نیز در پاسخ به آن‌ها باید به قانون و اخلاق پایبند باشد.

سیدمحمد خاتمی سپس با برشمردن سه اصل مهم رضایت از سوی مردم و مسئولیت و تحمل از سوی قدرت در نسبت میان مردم و حکومت، گفت: در دنیای امروز هنگامی که از قدرت صحبت می‌کنیم باید به دنبال منشاء آن بگردیم. منشاء قدرت مردم هستند و از همین رو باید رضایت مردم فراهم شود و حکومت در مقابل آن‌ها مسئولیت‌ داشته باشد. رضایت و تحمل و مسئولیت وجوه تمایز جامعه‌ امروز با دیروز است.

وی تصریح کرد: در نسبت با حاکمیت و حکومت باید دید در مقابل قدرت، مسئولیت وجود دارد یا خیر و تحمل مردم نسبت به یکدیگر و حکومت و برعکس تا چه اندازه‌ای است.

رییس موسسه بین‌المللی گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها با بیان این که «رضایت مبنای حکومت است»، افزود:ما از مردم‌سالاری و سازگاری آن با دین حرف می‌زنیم و راه درست دفاع از ارزش‌های انقلاب را همین اصلاحات می‌دانیم.

سیدمحمد خاتمی گفت: باید به این مساله توجه کنیم که نسبت حکومت با معیارهای دینی و ارزشی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید نخست تعریف مشخصی از سیاست ارائه کرد.

وی معتقد است در این رابطه باید به دو موضوع توجه کرد؛ نخست آن‌که آیا قدرت با مسوولیت همراه است؟ و دوم آن‌که منشاء قدرت چیست؟ آیا قدرت یک امر انسانی و مردمی است؟ یا امری تحمیلی است و کاری به نظر و موقعیت مردم ندارد؟‌

وی یادآور شد: البته اسلام همیشه بر سیاست و حکومت تاکید دارد. ولی دست‌کم در غیبت معصوم (و حتی در زمان معصوم) استقرار حکومت مورد توجه اسلام و پیشوایان دینی بوده است و نباید در آن تردید کرد و دست کم استقرار حکومت امری بشری است؛ هر چند به نظر ما اسلام برای حکومت معیارهایی را مشخص کرده است که اراده و رضایت مردم به آن تعلق گرفت و مستقر شد حکومت حکومت مرضی رضای شارع نیز هست.

رییس‌ بنیاد باران تاکید کرد: همچنین باید دید در یک حکومت آیا رضایت مردم امر مهمی است یا خیر؟ آیا حکومت در مقابل مردم مسوولیت دارد یا خیر؟ و همچنین آیا در جامعه تحمل وجود دارد یا خیر.

خاتمی با اشاره به تاریخ استبداد‌زده ایران، تاکید کرد: متاسفانه ‌هرجا قدرت بیشتر باشد بی‌تحملی نیز بیشتر می‌شود و حتی این مساله درباره خود ما اصلاح‌طلبان نیز مصداق پیدا می‌کند.

دل خوش نداشتن از حکومت دینی بدتر از سکولار شدن است
وی ادامه داد: ما چقدر مخالفان‌مان را تحمل کردیم؟‌ آیا ما نیز مخالفان مان را به اسلام آمریکایی و ارتجاع و عناوین دیگر متهم نمی‌کردیم؟ امروز هم مخالفان‌مان به میزان بیشتری همین‌گونه عمل می‌کنند و ما را به ضدیت با اسلام، امام، نظام، امام حسین(ع) و حتی خدا محکوم می‌کنند. این‌ها نشانه بی‌تحملی و عدم استقرار فرهنگ مردم‌سالاری در جامعه است که کار بزرگ روشنفکران خیرخواه باید تلاش برای ایجاد و بسط و تقویت این فرهنگ باشد.

رییس‌جمهور سابق کشورمان هم‌چنین گفت: باید توجه کرد مسوولیت‌پذیری و توجه به مردم که پدیده مدرنی است ، آیا در فرهنگ، دین، و آیین ما ریشه دارد؟ البته جواب مشخص است، بله، تمامی این‌ها در فرهنگ و دین ما ریشه دارد و در روش و سیره پیامبر(ص)، امام علی(ع) و ائمه طاهرین و حتی تا حدود زیادی خلفای راشدین نیز بوده است.

خاتمی گفت: اگر مسئولیت‌پذیری و رضایت مردم مد نظر باشد مردم نیز راضی می‌شوند و امنیت واقعی جامعه تامین می‌شود.

خاتمی هم‌چنین تصریح کرد: باید توجه کنیم در انقلاب ما مردم‌سالاری و دین با یکدیگر سازگار به حساب آمده‌اند و این نکته را سال‌هاست که می‌گوییم و از آن دفاع می‌کنیم.

رییس بنیاد باران یادآور شد: هم‌چنین ما از جمهوری اسلامی که منطبق با معیارهای اسلامی و مردم‌سالاری نیز هست دفاع می‌کنیم و تنها راه دفاع از این حکومت و تقویت آن را همین اصلاحات می‌دانیم.

وی یادآور شد: درست است که سکولاریسم با موازین دینی و فرهنگی ما سازگار نیست و عامل بیگانه هم می‌کوشد تا سکولاریسم را در جامعه برای مقابله با حکومت دینی رواج دهد، اما مهم‌تر و مؤثرتر از عامل بیگانه در غیردینی‌تر شدن جامعه این است که جامعه به سویی رود که از حکومت دینی دل‌خوش نباشد و از آن دوری کند. برای همین ما مدعی هستیم اصلاحاتی که می‌گوییم از رواج سکولاریسم و افول دین در جامعه و اذهان و رفتار ایرانیان جلوگیری می‌کند.

خاتمی در ادامه گفت: ما سعی می‌کنیم تا از ساختار نظام دفاع کنیم و اگر نظر انتقادی و اصلاحی داریم بیان کنیم؛ اما عده‌ای هستند که سعی می‌کنند ساختارها را بشکنند.

از سوی افراطی های هر دو طرف اشتباهاتی رخ داد
وی افزود: البته از سوی افراطیون هر دو طرف رفتارهای نادرستی انجام شده است، اما مساله مهم این است که پس از انتخابات عده کثیری از مردم به طور مسالمت‌آمیز نسبت به اتفاق‌های پیش‌آمده اعتراض کردند که با آنها برخورد شد، درحالی که باید با شجاعت اشتباهات را قبول کرد و برطرف ساخت یا مردم را قانع کرد.

سید محمد خاتمی همچنین تصریح کرد: دو گروه به دنبال نشان دادن چهره غیرواقعی از اسلام و انقلاب هستند. یکی آن‌ها که در داخل ایران برخوردهای نامناسب و خشن با مردم در پیش گرفته‌اند و می‌خواهند چهره اسلام و انقلاب را این گونه نمایان سازند. گروه دیگر آن‌ها که در خارج از ایران به منافع خود در نظام جمهوری اسلامی دست نیافته‌اند و به دنبال براندازی و دیگرگونه نشان دادن اسلام و انقلاب هستند، به مقدسات توهین می‌کنند، مطالب تحریک‌آمیز و غیرعلمی و باطلی درباره دین و امامت و نظایر آن می‌گویند و رفتارهای موجود را ملاک گروه معرفی می‌کنند.

خاتمی افزود: ‌البته من آدم بدبینی نیستم اما رفتارهایی که شده نشان می‌دهد عده‌ای آگاهانه در پی تخریب امام، نظام و اسلام هستند و نتیجه کار لطمه‌ای است که به نظام می‌خورد.ما از نظام، انقلاب و دستاوردهای خون شهدا دفاع و در برابر انحراف از جمهوریت و اسلامیت نظام که هر دو در معرض خطر است دفاع می‌کنیم.

رییس‌جمهور سابق کشورمان هم‌چنین گفت : این‌که جریانی افراطی می‌کوشد ما را مخالف امام(ره)، نظام و حتی امام حسین(ع) نشان دهد بسیار غیرمنصفانه، مضحک و بی‌رحمانه است و کسی چنین ادعاهای بی‌اساسی را باور نمی‌کند؛ همچنان‌که مغرضان ناآگاه که به دین و اسلام و مردم و ایران اهانت می‌کنند و در صدد منحرف نشان دادن حرکت اصلاحی ملت ایران که در چارچوب نظام و قانون حرکت می‌کند هستند، ربطی به ایران و مردم ندارد.

خاتمی در ادامه گفت: باید هر راهی برای حفظ اصول، حقوق و آزادی‌های مردم، طی و از بحرانی‌تر شدن اوضاع و تداوم سیکل خشونت جلوگیری کرد که کار بسیار خطرناکی است.

رییس بنیاد باران همچنین درباره گزارش قرائت شده در مجلس در رابطه با فجایع کهریزک گفت: این گزارش، سندی تاسف‌بار از یک فاجعه است. البته لابد در این گزارش ملاحظاتی بوده است، ولی همین اندازه کافی است که پشت همه علاقه‌مندان به نظام و اسلام و ایران را بلرزاند؛ امیدوارم با برخورد قاطع و البته قانونی و سریع تا حد امکان این فاجعه جبران شود.

رییس‌جمهور سابق کشورمان همچنین در رابطه با بیانیه آخر میرحسین موسوی، با بیان اینکه «پیش از این نیز دل‌سوزان نظام این پیشنهادها را با بیان های مختلف مطرح کرده‌ بودند» پیشنهادهای مطرح شده در این بیانیه را «راهگشا و دل‌سوزانه» توصیف کرد.

راه بهبود شرایط
وی هم‌چنین گفت که مطمئنا اگر مردم باور شوند، خسارت‌ها و اهانت‌ها جبران شود، زندانی‌ها آزاد شوند، و ‌فضا باز و به فضای سیاسی سالم مبدل شود، شرایط تغییر خواهد کرد و منافع مردم و نظام همزمان بیشتر تأمین خواهد شد.

خاتمی ادامه داد: اما اکنون رساندن حرف‌هایمان به مردم دشوار و پرهزینه شده است، امکانات نیست و وسایل ارتباط جمعی برای ما بسیار محدود است. خوب طبیعی هم هست که مردم در این وضعیت به سمت رسانه‌هایی بروند که در بیرون مرزها هستند.

رییس‌جمهور سابق کشورمان تاکید کرد: من معتقد هستم امروز وارد عصری شده‌ایم که قرنطینه اطلاعاتی دیگر ممکن نیست و هر چقدر هم که رسانه‌های شناسنامه‌دار محدود شوند، ارتباطات به طور جدی جریان دارد و نمی‌شود جلوی آن را گرفت؛ منتهی در صورت ایجاد محدودیت میدان‌داری با کسانی است که یا بدخواه هستند یا دست کم خیرخواه نیستند.

سیدمحمد خاتمی در پایان با انتقاد از رفتارهای صدا و سیما افزود: از آن طرف هم تبلیغاتی در خارج از کشور می‌شود که مورد تأیید ما نیست. البته به لطف خداوند شاهد بارقه‌هایی از عقلانیت و تدبیر هستیم؛ به طوری‌که ان‌شاءالله به سوی منطق و قانون پیش رویم اما اگر به صورت منطقی اتفاقات رخ داده و افراط ها و رفتارهای نادرست مهار نشود، ممکن است خدای نکرده با وضعیت زیان‌باتری مواجه شویم که امیدوارم چنین نشود.

منبع : خبر آن لاین
دسته ها : سخنرانی - سیاسی
سه شنبه بیست و نهم 10 1388
موضع صریح خاتمی: همه باید ساختارشکنی را محکوم کنند، حتی اگر ازطرف چندنفرباشد

موضع صریح خاتمی: همه باید ساختارشکنی را محکوم کنند، حتی اگر ازطرف چندنفرباشد

سید محمد خاتمی گفت:بر فرض کسی و جریانی و گروه کوچکی، غلطی کرده و خلافی گفته و ساختارشکنی کرده، آیا منصفانه است بهترین دوستداران اسلام، انقلاب و مردم و امام متهم شوند که اینها ضد اسلام و ضد نظامند؟

رییس جمهوری سابق کشورمان با تاکید بر اینکه هر شعار دیگری غیر از " استقلال آزادی جمهوری اسلامی " انحرافی است ، گفت:«وقتی می‌گوییم جمهوری اسلامی یعنی مردم محور و مدارند، اصلا نفس جمهوریت و مردم سالاری یعنی پذیرش "غیر" در استبداد مدار و محور "من" است و "غیر از من" یا باید تسلیم شود و یا حذف،این محتوای معنوی استبداد در طول تاریخ است.»

خاتمی شرط و گام اول مردم سالاری را « پذیرش غیر»، عنوان کرد و افزود:«غیری که با من تفاوت و اختلاف نظر دارد و او را به رسمیت شناختن و با هم کار کردن؛ نه اینکه دیگری را دفع کردن! و این امر یک فرهنگ می‌خواهد و نیازمند فرهنگ‌سازی است.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان گفت:« نباید اینطور تعبیر شود که اساس نظام تنها یک جریان و یک فکر است و آن هم عین حق است و یا دیگران باید تسلیم شوند و یا نابود، و این امر خطرناکی است.»

به گزارش پارلمان‌نیوز   وی با تاکید بر اینکه در فرهنگ‌سازی «پذیرش "غیر" برای مردم و قومی که تاریخ استبداد زده دارند» بزرگترین نقش بر عهده حکومت است، اظهار داشت:«حکومت باید تحمل داشته باشد، حکومت باید پیشتاز شود که به آن انتقاد شود و انتقاد برای مردم ایجاد هزینه نکند، اگر این کار انجام شود کم کم در جامعه فرهنگ‌سازی لازم صورت می‌گیرد.»

خاتمی افزود:«در این مرحله حساس همه باید بپذیریم که بحران وجود دارد اگر آشفتگی موجود و اینکه انسان‌هایی کشته می‌شوند، انبوهی از انسان ها و از جمله چهره های خدوم به بهانه‌های مختلف دستگیر می‌شوند یا تحت فشار قرار می‌گیرند و هر روز شاهد مشکلات هستیم بحران نیست پس بحران چیست؟ و آنچه در این موقعیت مشکل را بیشتر می‌کند افراط گرائی است.»

وی افزود:« افراط‌گرایی و ساختارشکنی برای همه بد است؛ همه باید آن‌را محکوم کنند حتی اگر چند نفر شعار ساختارشکنانه بدهند این باید محکوم شود.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان تصریح کرد:«ما بارها گفته‌ایم اینها غلط است ولی چه کار کنیم ابزار تبلیغاتی یک جانبه و هجومی و طوفانی دست رقیب است که شب را روز جلوه می‌دهد؛ هر چقدر هم بگوییم کسی صدای ما را نمی‌شنود. البته افراط و خشونت اگر از سوی حکومت باشد بدتر و ویرانگرتر است. »

وی ادامه داد:«موضع ما مشخص بوده و هست؛ اسلام، انقلاب و جمهوری اسلامی.»

سیدمحمد خاتمی یادآور شد:«اصلا مگر تمام فریاد و ادعای ما این نبود که قانون اساسی که چارچوب نظام و خون بهای مردم است باید در جامعه پیاده شود؛قانون اساسی با همه لوازم و ضوابطش؛ نه بخشی از آن . هم اصل ولایت فقیه که در قانون اساسی است مورد قبول و احترام ماست و هم فصل سوم قانون اساسی که در باب حقوق ملت است.»

وی افزود:«این قانون اساسی باید درست پیاده شود.تفسیرهای دل به خواهی از آن نشود.در اجرای آن مشکل ایجاد نشود همه اینها گفته شده؛الان هم می‌گوییم باز هم خواهیم گفت.»

خاتمی تصریح کرد:«اینکه ما از رای مردم و انتخابات آزاد صحبت می‌کنیم برای این است که فضای آزادی باشد، مردم هم انتخاب کنند، هرچه انتخاب مردم باشد باید به آن احترام گذاشت ولی فضا باید فضای باز باشد؛تساوی زمینه و امکانات برای عرضه اندیشه و فکرها باشد و بعد هم صیانت کردن از رای مردم؛ اینها امور مهم و اساسی است.»

رئیس جمهور سابق کشورمان خاطر نشان کرد:« حالا بر فرض کسی و جریانی و گروه کوچکی، غلطی کرده و خلافی گفته و ساختارشکنی کرده، آیا منصفانه است بهترین دوستداران اسلام، انقلاب و مردم و امام متهم شوند که اینها ضد اسلام و ضد نظامند؟نخیر!»

وی با بیان اینکه «بعضی تفکرات وجود دارد که می‌خواهند همه امکانات را بدست بگیرند و همه نیروها را بیرون کنند»، افزود:«ما اعتراض داریم؛می‌گوییم چرا حق مردم ضایع می‌شود.چرا مردم تحقیر می‌شوند؟چرا حقوق مردم رعایت نمی شود؟چرا به معیارهای قانونی و ارزشی کم لطفی می شود؟»

رئیس بنیاد باران بار دیگر با تاکید بر اینکه «باید بپذیریم که در کشور بحران وجود دارد»، اظهار داشت:«البته من بحرانی که آثار آن نهفته است را می‌بینم و خدای ناخواسته اگر این فضا تداوم پیدا کند و با آن بحران برخورد نشود، می‌تواند خیلی مشکل‌ساز باشد، بحران اقتصادی و بحران مدیریتی در جامعه ماست که این امر الان تا حدودی مخفی مانده است.»

وی سپس به وضعیت حاکم بر کشور در حوزه‌های مختلف اشاره کرد و گفت:«ببینید وضع تولید چگونه است؟وضع اشتغال چگونه است؟وضع عدالت اجتماعی و فاصله بین فقیر و غنی چگونه است؟وضع ذخائر وسرمایه‌های اصلی مملکت چگونه است؟وضع نفت و روابط بین الملل ما چگونه است؟»

خاتمی یادآور شد:«ممکن است کسانی‌که زمامدار امور هستند حسن نیت داشته باشند، ولی توجه به این امور مساله مهمی است؛ روز به روز گرانی بیشتر می‌شود، روز به روز پشتوانه‌های ما کمتر، تنگناها برای مملکت بیشتر می‌شود، فشارهای بین‌المللی فزاینده‌تر، از سوی دیگر دور شدن از همة سیاست‌های کلی کشور و چشم انداز بیست ساله کشور و بی‌اعتنایی به قانون اساسی بحرانی است که کم کم  آثار آن  ظاهر می‌شود و من برای کل ایران و سرنوشت تک تک افراد مملکت نگرانم.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان در ادامه توصیف وضعیت حاکم بر کشورمان تصریح کرد:«از نظر اجتماعی و سیاسی هم بحران وجود دارد؛ شرط برون رفت از بحران پذیرش بحران است، نفی بحران یعنی پاک کردن صورت مساله؛قبول کنیم بحران وجود دارد و به این مسئله بپردازیم که چرا این بحران بوجود آمد؟باید علت را پیدا و آن‌را حل کنیم.»

وی با تاکید بر اینکه «معتقدم همه بزرگان مملکت خیر کشور و نظام را می‌خواهند»، ادامه داد:« بعد از انتخابات اعتراضاتی وجود داشت؛ این که نمی‌شود بیاییم بگوییم یک مشت آدم پست اغتشاش‌گر، یک اقلیت ناچیزی و تعابیر نادرستی که گفته شد و متأسفانه گفته می‌شود بودند و ملت اعتراضی نداشت و با این تعابیر و ادبیات و جوی که ایجاد می‌کنند اعتراضات را نادیده می گیرند وضع را بدتر می کنند.»

خاتمی تاکید کرد:«بخش قابل توجهی از مردم  و بخش اعظم نخبگان جامعه ایراد و حرف و حدیث داشتند و دارند، اما راه حل منطقی  هم وجود داشت و دارد که آن‌ها را قانع کرد، اگر اعتراضشان منطقی بود ترتیب اثر داده شود، اگر نیست در یک وضعیت بی‌طرفانه و منصفانه‌ای این بخش از جامعه اقناع شوند.»

وی سپس به برخوردهای صورت گرفته در ماه‌های اخیر اشاره کرد و گفت:« امروز اعمال خشونت و سخت‌گیری و البته عبور از موازین قانونی و معیارهای شرعی و اسلامی و محدود شدن کسانیکه دلشان برای انقلاب، اسلام و نظام می‌سوزد و سلب امکان فعالیت و حرف‌زدن و رساندن حرف‌های آنان به مردم و مسائل تند و افراطی دیگری که رخ می‌دهد ؛روز به روز بیشتر می شود.»

خاتمی افزود:«به مراجع به علما به حوزه ها و به هر کس و هر چیز که عده‌ای آن را نمی‌پسندند، به شخصیت های سیاسی و با سابقه در تهران، در شیراز، در قزوین و در جاهای دیگر و حتی برخوردهای بسیار خطرناک که باید با آنها برخورد شدید شود ولی برخوردها متوجه بسیاری از شخصیت‌ها و بخش های مفید جامعه است.»

وی سپس در توضیح چرایی اتفاقات تلخ رخ‌داده در ماه‌های اخیر گفت:«دو جریان نانشان در تشدید خشونت است؛یک جریان افراطی که می‌خواهد بگوید من همه چیز انقلابم و همه باید حذف شوند و همه امکانات را می‌خواهد در دست بگیرد و از طرف دیگر جریانی که اصل جمهوری اسلامی را نمی‌خواهد.»

خاتمی ادامه داد:«از بعضی تحلیل‌ها واقعا پشت آدم می‌لرزد، از طرفی مردم را تشویق می‌کنند که به صحنه بیایند و شعارها ساختار شکن بدهند و از طرف دیگر می‌گویند یک قدم عقب‌نشینی حکومت و قدرت یعنی سرنگونی آن! و این یعنی تشویق طرفین به برخوردهای خشن و افزایش التهاب و نا امنی. این کافی است برای همه دلسوزان که فکر کنیم به کجا می‌رویم؟»

رئیس بنیاد باران تاکید کرد:«هر حرکت ساختارشکنانه و خلاف قانون و گفتن حرف‌هایی که از ما نیست، محکوم و مطرود است و بنده هم معتقد نیستم که این حرکت‌ها خیلی وسیع است گرچه عده‌ای آن را بزرگ‌نمایی می‌کنند.»

وی افزود:«ولی افراط به نام حکومت و نظام سم مهلک است»، اظهار داشت:«پیش و بعد از عاشورا، تعبیرها، تحریکات و حرکاتی که علیه مراجع، حوزه‌ها و شخصیت‌ها  صورت گرفت، نه تنها اهانت‌های لفظی و تبلیغاتی علیه آنها شد که هر نسبتی خواستند به محبوبترین چهره‌های جامعه و خالص‌ترین افراد دادند، حتی عملا وارد عرصه شدند.»

خاتمی یادآور ‌شد:« بنده شهادت می‌دهم شب عاشورا در جماران شعار ساختارشکنانه وجود نداشت، اما وقتی ریختند و زدند ممکن است چند جوان هم شعار تند داده باشند.»

رئیس‌جمهور سابق کشورمان با تاکید بر اینکه «این خشونت‌هاست که مساله را به بن‌بست می‌رساند»، اظهار داشت:«امروز دلسوزان کشور که اعلام هم کرده اند با اصلاح‌طلبان نیستند ولی خیرخواهند؛ یک کلمه برای برون رفت از بحران می‌گویند مورد تهاجم و حمله شدید نیروهایی که نمی‌دانیم کی هستند و همه ارکان نظام  را تحت فشار قرار می‌دهند قرار می‌گیرند.امروز در وضعیتی قرار گرفته‌ایم که اگر چاره‌ای اندیشیده نشود شاهد یک دایره و سیکل خطرناک ؛ اعمال خشونت و برخوردهای افراطی و غیر قانونی از یک سو و نیز عکس العمل خشونت‌بار که هدایت آن هم از سوی کسانی است که اصل را قبول ندارند خواهیم بود و این جامعه است که بزرگترین زیان را می بیند »

وی افزود:«راهکارها خیلی وقت پیش گفته شده و آسان هم است؛ از جمله در بیانیه اخیر جناب اقای مهندس موسوی هم آمده که مهمترین آن تضمین  برای انتخابات آزاد و قانونی و احترام به رای مردم و تنظیم ضوابط و ساز و کارهایی برای انتخابات و نیز اجرای درست آن ساز و کار ها.»

خاتمی تصریح کرد:« بنده هم معتقدم نحوه برگزاری انتخابات و شیوه برگزاری و ساز و کارهای آن اشکالات اساسی دارد که در نتیجه آن نقصان‌ها و اشکالات است که کار به اینجا می‌رسد و مردم بی‌اعتماد می‌شوند.»

رئیس دولت اصلاحات با بیان اینکه «انتخابات باید آزاد، عادلانه و قانونی طبق همه ضوابطی که وجود دارد برگزار شود»، اظهار داشت:« آزادی‌های اساسی که در قانون اساسی آمده باید برای احزاب و گروه‌ها و مردم تامین شود، میدان باید از تندروها گرفته شود که همه چیز را از بین خواهد برد.همه باید از جمهوری اسلامی دفاع کنیم.»

وی تاکید کرد:«خیال نکنیم اگر جمهوری و نظام برود، بناست نظام شسته رفته‌ای که به نفع مردم است به ما داده شود، از آن طرف هم خیال نکنند اگر معیارهای قانون اساسی را از بین ببرند چیزی به نام به اصطلاح حکومت اسلامی بوجود خواهد آمد.»

رئیس بنیاد باران یادآور شد:«حرکت در چارچوب قانون اساسی، مبنای کار قرار گرفتن قانون و منطق و محدود کردن افراط گری‌ها و تفریط گری‌ها مشکل را حل می‌کند و جامعه را آرام خواهد کرد.»

سیدمحمد خاتمی خاطر نشان کرد:«مسائل روشن است باید مدبرانه به سوی حل انها رفت؛ نبودن انتقادات سبب مشکلات می‌شود، باید هر حکومتی سر کار است مشکلاتش را بپذیرد و در مقابل مسائل هم جوابگو باشد تا اصل نظام محفوظ بماند، بیایید سیاستی را نشان دهیم که اخلاقی است.»

منبع : خبر آن لاین

دسته ها : سخنرانی - سیاسی
دوشنبه بیست و یکم 10 1388
X